Důvěra v tuzemskou ekonomiku stále roste

- Domácí autor: Martin Slapnička

Souhrnný indikátor důvěry, který sleduje Český statistický úřad oproti srpnu vzrostl.  Meziměsíčně se mírně zvýšila i důvěra podnikatelů a spotřebitelů. Naopak klesla důvěra ve stavebnictví. Podle ČSÚ podnikatelé v oblasti stavebnictví očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu stavební činnosti.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Zvýšení důvěry ovlivnila zejména optimistická očekávání obchodníků z vývoje celkové ekonomické situace. Naproti tomu mírné snížení důvěry jsme zaznamenali u stavebních podniků. Jejich kapacity jsou sice vytížené na maximum, brzdí je ale nedostatek zaměstnanců,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení současné celkové ekonomické situace se podle ukazatele téměř nezměnilo. Podnikatelé totiž zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku přibližně stejně jako v minulém měsíci.

Důvěra v odvětví obchodu se také meziměsíčně zvýšila. V příštích třech až šesti měsících jsou očekávání vývoje celkové ekonomické situace vyšší.

Mezi podnikateli zavládla lepší nálada než během prázdninových měsíců, neboť poněkud polevila hrozba obchodní války mezi Spojenými státy a EU a navíc ani pokračující obchodní napětí mezi USA a Čínou se negativně nepromítá do zpomalení světového obchodu. Zde je však na místě značná zdrženlivost, neboť dnešním uvedením nové sady cel začíná další kolo obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem a nad světovou ekonomiku se tedy stále spíše smráká,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Found.

Tagy: ekonomika csu česká ekonomika důvěra

Zdroje: ČSÚ