E-shopy čekají změny. EU chce odstranit hranice. Co to přinese nám?

20. 2. 2018 – 7:14 | Naše peníze | red | Diskuze:

E-shopy čekají změny. EU chce odstranit hranice. Co to přinese nám?
zdroj: freeimages.com

Zákazníci v evropských zemích si budou moci kupovat zboží z eshopů v libovolném členském státě. O odstranění tzv. geoblokace v úterý jednal Evropský parlament. Nová pravidla podpořilo 577 poslanců. Aby začala platit, musí je ještě potvrdit Evropská rada. Unie si od toho slibuje významný přínos pro spotřebitele. Jaký?

Evropský parlament v úterý schválil nová pravidla, která by provozovatelům e-shopů zakázala tzv. geoblokaci. Pro změnu pravidel se vyslovilo 577 poslanců, 89 jich bylo proti, 33 se hlasování zdrželo.

Přestože si už třetina občanů EU v loňském roce koupila něco v on-line obchodě, který sídlí v jiné členské zemi EU, stále zákazníci naráží na řadu překážek. Některé obchody je třeba před zaplacením přesměrují na jejich lokální verzi stránek, kde ale zákazníkem vybrané zboží není v nabídce.

Studie Evropské komise odhalila, že jen v 37 % případů bylo pro zákazníky možné si vybrané zboží koupit, jindy narazili na překážku. Přitom kdyby zákazník třeba z České republiky přijel do německého obchodu, nikdo si neumí představit, že by mu zboží neprodali proto, že není Němec, a místo toho ho poslali do své české pobočky.

Poslanci Evropského parlamentu chtějí, aby do konce roku podobná omezení eshopy odstranily. Nařízení bude přikazovat obchodníkům, aby umožnili zákazníkům stejný přístup ke zboží bez ohledu na to, ze které země se na stránku připojí. Aby vstoupilo v platnost, musí jej ještě posvětit zástupci členských států, Evropská rada.

"Dosáhli jsme toho, že se nakupování online a nakupování v kamenných obchodech čím dál více sbližuje a nikdo nebude na internetu diskriminován,“ pochvaluje si polská poslankyně Róza Thunová, která připravovala stanovisko Evropského parlamentu k novým pravidlům.

Změna pravidel se bude týkat fyzického zboží, kupříkladu elektroniky nebo oblečení (prodejce ale nebude povinnen doručovat zboží do všech zemí EU), dále také on-line služeb typu datových úložišť a služeb, například lístků na koncert či pronájmů aut. Do dvou let chce Parlament po Komisi, aby pravidla rozšířila i na produkty chráněné autorským zákonem.

Nákupy přes internet se těší rostoucí popularitě. V uplynulém roce si nějaké zboží koupilo on-line 56 % Čechů, Evropský průměr byl o 1 % vyšší.

Od ledna navíc v Evropě platí nové podmínky pro platby kartou. Provozovatelé e-shopů si už nesmí účtovat extra příplatky za platbu kartou. I od toho si Evropská unie slibuje větší podporu elektronické komerce a bezhotovostních plateb.

Zdroje:
MED, europa.com

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články