Egyptu hrozí ekonomická katastrofa, opustil ho už milion turistů

3. 2. 2011 – 20:21 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Egyptu hrozí ekonomická katastrofa, opustil ho už milion turistů
Mezi turisty a cizinci, kteří teď opouštějí Egypt, jsou také Češi, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Z Egypta v uplynulých devíti dnech odletělo na milion zahraničních turistů. Oznámil to ve čtvrtek egyptský viceprezident Omar Sulejman, kterého cituje televize CNN.

"Ztratili jsme za devět dnů milion turistů, odletěli a noví je nenahradili. Podle hrubých odhadů to Egypt připravilo o miliardu amerických dolarů (téměř 18 miliard korun)," řekl Sulejman v projevu v egyptské státní televizi.

"Snažíme se zavést reformy, ale lidé pokračují v demonstracích, které cizince z naší země vyhánějí. Proto Egypťany vyzývám: opusťte náměstí Tahrír (centrum protestů)," pokračoval viceprezident.

Na káhirském náměstí Tahrír je věhlasné Egyptské muzeum, které bylo v minulých dnech zčásti vyrabováno.

Egypt podle údajů ministerstva turistiky v roce 2010 navštívilo na 15 milionů turistů. Mnozí z nich navštíví i muzeum.

Mezi turisty a cizinci, kteří teď opouštějí Egypt, jsou také Češi. Ve čtvrtek osm z nich ze severoafrické země přivezl letoun slovenské vládní letky.

ČSA už v pondělí z Káhiry do Prahy dovezly Airbusem A-321 143 Čechů. Další lety do egyptské metropole vypraví v sobotu a v pondělí. Češi mohli k návratu využít také čtvrteční linky ČSA do Káhiry.

Egyptem ve čtvrtek už desátý den zmítají protivládní protesty. Demonstranti viní prezidenta Husního Mubaraka ze špatné hospodářské situace v zemi, rostoucích cen a všudypřítomné korupce. Požadují jeho demisi.

-Pavel Jégl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články