Ekoaktivisté bojují proti dostavbě D8, lidé bojují proti ekoaktivistům

3. 8. 2010 – 20:03 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekoaktivisté bojují proti dostavbě D8, lidé bojují proti ekoaktivistům
Proti prodlužování dostavby dálnice D8 se bouří starostové okolních obcí i samotní obyvatelé, Foto: ŘSD | zdroj: NašePeníze.cz

Dostavbu dálnice D8 přes České středohoří napadá šest správních žalob, kterými se zabývá Krajský soud v Ústí nad Labem.

Mluvčí soudu Irena Jeřábková v úterý agentuře Mediafax řekla, že žalující stranou je sdružení Děti Země-Klub za udržitelnou dopravu.

"Některé žaloby jsou staršího data, ale tři pocházejí z letošního roku, podány byly v březnu a květnu. Napadají rozhodnutí obcí a Ústeckého kraje týkající se různých částí rozestavěné dálnice v úseku Lovosice Řehlovice," uvedla Jeřábková.

Krajský soud letos v květnu rozhodoval o žalobě z roku 2003, která byla namířena proti územnímu rozhodnutí o umístění stavby vydaného úřadem Ústeckého kraje a stavební povolení na stavbu, které vydal Městský úřad v Lovosicích. „Soud ve věci rozhodl již v roce 2005, dospěl k závěru, že žaloba není důvodná. Žalobce však rozsudek napadl kasační stížností a Nejvyšší správní soud o ní rozhodl v roce 2008 a vrátil věc zpět krajskému soudu. Ten žalobu opětovně zamítl. Žalobci znovu podali kasační stížnost, Nejvyšší správní soud v květnu 2009 rozsudek krajského soudu opět zrušil a vrátil zpět. Krajský soud podle právního názoru Nejvyššího správního soudu přezkoumal rozhodnutí obou úřadů a žalobě vyhověl. Pro vady řízení, které rozhodnutí úřadů předcházely, územní rozhodnutí i stavební povolení zrušil,“ uvedla Jeřábková.

Jak dodala, účinek rozsudku krajského soudu znamená, že tam, kde nabyla stavební povolení právní moci, se stavět může. „Tam, kde stavební povolení v právní moci není, stavba pokračovat nemůže, a to do doby, než budou napraveny vady, pro které byla rozhodnutí zrušena,“ vysvětlila Jeřábková.

Dálnice D8 z Prahy do Drážďan se staví od osmdesátých let a po roce 1989 ji prakticky nepřetržitě provázejí protesty, odvolání a žaloby ekoaktivistů. K dokončení chybí 16,4 kilometru dlouhý úsek přes České středohoří. Ekoaktivistům se podařilo zpochybnit stavební povolení na téměř pět kilometrů trasy. Termín dokončení se tak z letošního roku posune nejméně o třicet měsíců.

Proti prodlužování dostavby dálnice D8 se bouří starostové okolních obcí i samotní obyvatelé. Proti organizaci Děti země a jejich postupům již bojuje řada lidí na různých webech. Jednou z posledních skupin proti postupu "Děti země" vznikla na Facebooku.

 

Vizualizace dostavby dálnice

-Karel Rouc, Mediafax/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,380 24,520
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články