Ekologická superzakázka na likvidaci starých ekologických zátěží za desítky miliard nebude

20. 10. 2011 – 6:40 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekologická superzakázka na likvidaci starých ekologických zátěží za desítky miliard nebude
Vláda vyhlásila tendr na odstranění starých ekologických škod v červnu 2008, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ekologická superzakázka na likvidaci starých ekologických zátěží v hodnotě desítek miliard korun skončila bez vítěze. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl v reakci na středeční nedoporučující stanovisko ministerstva financí, že vláda vítěze tendru nevybere.

"O ekologické zakázce jsem měl vždy pochybnosti. Zveřejněné ceny tyto pochybnosti nejenom nerozptýlily, ale posílily. Pan ministr financí Kalousek ekonomicky realisticky vyhodnotil nabídnutou cenu zakázky, politicky realisticky vyhodnotil hlasovací poměry ve vládě a nabídku nedoporučí vládě ke schválení," zmínil předseda vlády, aby dodal: "Tímto krokem ministra financí nejsem překvapen a očekával jsem ho. Vítěz ekotendru nebude vládou vybrán a tímto tento projekt končí."

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodl, že vládě nedoporučí přijmout nejnižší, a tedy nejvýhodnější cenovou nabídku firmy Marius Pedersen Engineering na odstranění starých ekologických zátěží.

"Cenová výše, byť i té nejlevnější nabídky, není podle mého názoru natolik přesvědčivá, abych mohl vládě doporučit tuto nabídku přijmout," uvedl ke svým pochybnostem šéf rezortu financí.

Kalousek měl za to, že i přes jeho nedoporučení může vláda zaujmout jiný názor.

"Proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky mohou uchazeči podat námitky do 15 dnů. Po uplynutí této zákonné lhůty předloží ministr financí příslušný materiál do vlády, včetně oponentních znaleckých posudků a návrhu usnesení, v němž nedoporučí nabídku přijmout," zmínily webové stránky ministerstva.

Psali jsme: O zakázku likvidace ekologických škod za 114 miliard budou bojovat tři firmy

Nejnižší nabídkovou cenu na obří ekozakázku na likvidaci starých ekologických škod, která byla hlavním kritériem, podala společnost Marius Pedersen Engineering. Ta si za zakázku účtuje 56,8 miliardy korun.

Druhá společnost GEOSAN GROUP nabídla odstranit škody za 57,8 miliardy korun a firma Environmental Services by si naúčtovala 65,5 miliardy korun.

Zakázka na likvidaci starých ekologických zátěží má garance v hodnotě 114 miliard korun. Celkem se týká 510 lokalit, většinou jde o uzavřené průmyslové závody po celém Česku.

Vláda vyhlásila tendr na odstranění starých ekologických škod v červnu 2008. K odstranění ekologických zátěží se stát zavázal při privatizaci státních podniků v roce 1992. Cílem zakázky je odstranit škody způsobené čtyřmi desítkami let extenzivního komunistického hospodaření.

-Jan Kálal, Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články