Ekonom Pavel Kohout opouští NERV. Nikdy už nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi říká

2. 1. 2011 – 9:56 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonom Pavel Kohout opouští NERV. Nikdy už nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi říká
Jeho kritika se týkala zejména systému zadávání veřejných zakázek, který je podle jeho názoru velice neefektivní , Foto: Partners | zdroj: NašePeníze.cz

Ekonom Pavel Kohout se rozhodl v horizontu přibližně tří měsíců opustit Národní ekonomickou radu vlády (NERV), v níž se specializuje na protikorupční strategii a penzijní reformu. Kohout to v sobotu napsal na svůj blog.

"V NERVu mám v úmyslu fungovat ještě asi tři měsíce, abych dokončil práci, kterou jsem začal. Pak odcházím. Do Nového roku si dávám předsevzetí, že už nikdy nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi," napsal Kohout.

Důvody pro toto rozhodnutí Kohout neuvedl, pouze v textu odkázal na svůj starší článek, ve kterém popisuje práci NERVu. "Jako koordinátor komise pro korupci a veřejné zakázky vím o něco více než normální člověk. Co vím, mě bohužel radostí tak úplně nenaplňuje," naznačil Kohout v odkazovaném článku.

 

TIP: Korupce: Letos se uplácí více, než v loňském roce

 

Jeho kritika se týkala zejména systému zadávání veřejných zakázek, který je podle jeho názoru velice neefektivní a dochází v něm ke značným ztrátám. "Myslíte, že o miliardových zakázkách rozhodují experti? Kdepak. Členem týmu pro dopravní "superkoncepci" není ani jeden architekt specializovaný na urbanismus," popisuje jeden z problémů Kohout.

Další problémový faktor jsou ceny veřejných zakázek. "Existuje ekonomická teorie aukcí, která je velmi propracovaná a matematicky exaktně podložená. Aplikace vhodného mechanismu by mohla srazit náklady na veřejné zakázky o dvě až sedmnáct procent (podle různých odhadů.) Jedno procento přitom znamená šest miliard. To je již makroekonomicky zajímavá částka. Proč zákon o veřejných zakázkách aukce nevyžaduje, zůstává záhadou," vysvětluje Kohout.

-Jiří Táborský,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články