Ekonom: Progresivní zdanění bych nepřeceňoval

29. 6. 2011 – 21:29 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonom: Progresivní zdanění bych nepřeceňoval
Odstranění superhrubé mzdy podle ekonoma nehraje významnou roli, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Návrat k progresivnímu zdanění z hlediska výnosu pro státní rozpočet by ekonom Petr Dufek z ČSOB nepřeceňoval. Reagoval tak ve středu na návrh daňové reformy podle ČSSD.

(Více v článku: Daně podle ČSSD: Komu by sebrala a komu dala?)

„Návrat k progresivnímu zdanění bych z hlediska výnosu pro státní rozpočet nepřeceňoval. Stejně jako vyšší daň z příjmu právnických osob. Na prvním místě by mělo být její zjednodušení a zpřehlednění a pak teprve hýbání se sazbou,“ uvedl Dufek.

<%Anketa28%>

TIP: Progresivní daň nebude, alespoň ne prozatím

Podle Dufka se ze záměrů ČSSD zdá, že hlavní úlohu při nápravě stavu veřejných rozpočtů, má sehrát zvyšování daní. „Myslím si, že úvahami o zvyšování daní by měly předcházet úspory, respektive analýza utrácení státu ve všech oblastech,“ uvedl Dufek.

Progresivní zdanění

Progresivní znamená odstuňovaný. Progresivní daň tedy znamená, že člověk s vyššími příjmy zaplatí víc nejen finančně (peněz), ale také větší procento.

Například:

Zaměstnanec s příjmem 10,000Kč by zaplatil daň 15% = 1500Kč

Zaměstnanec s příjmem 20,000Kč by zaplatil daň 18% = 3600Kč (u neprogresivního zdanění 3000Kč)

Odstranění superhrubé mzdy podle něj z tohoto pohledu nehraje významnou roli. „Řekl bych, že lidé by měli přesně vědět, kolik platí státu ze svých příjmů. A to zvláště, když je mají postihnout i vyšší majetkové daně,“ napsal ekonom ČSOB.

„Pokud jde o daň z finančních transakcí, tak ta by měla spíš být – podle zpráv z médií – příjmem EU. Česká ekonomika s ní bude mít jen vyšší náklady a o jejích pozitivních efektech lze polemizovat,“ reagoval Dufek na návrh daňové reformy ČSSD.

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka znamená většina bodu návrhu návrat k osvědčeným principům a strukturám daňové soustavy vyspělých evropských zemí, což je podle něj rozumné. „Za velmi nešťastný naopak považuji nápad zavést odvětvové specifické daně pro bankovnictví a další vybraná odvětví podnikání. Už nyní je česká daňová soustava příliš jednostranně závislá na výnosu DPPO (daně z příjmu právnických osob – pozn. red.), což je nejcykličtější daň. Firmy jsou u nás daněny na úkor fyzických osob, o čemž svědčí mezinárodní srovnání,“ uvedl Mertlík.

-David Vandrovec | MED

Může vás zajímat:

- Daně podle ČSSD: Komu by sebrala a komu dala?

- Lidé s vysokými příjmy platí více na daních, procenta se jim však nezvýší

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články