Elektronické viněty budou prodělečné, říká i samotný ředitel ŘSD

31. 3. 2010 – 20:19 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Elektronické viněty budou prodělečné, říká i samotný ředitel ŘSD
Elektronické viněty jsou kritizovány ze všech stran, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík počítá s tím, že nový systém vybírání mýta na českých dálnicích bude prodělečný, řekl to ve středu v pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls. Přenosné elektronické viněty nezajistí tak vysoký přijem, jako klasické dálniční známky.

"Minimálně v prvních letech toho používání bude velká móda si to kupovat do rodiny a tak podobně, a že příjem klesne oproti klasickým dálničním kuponům," řekl Brunclík.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má na starosti naplnění projektu zavádění elektronických dálničních známek do praxe. Podle platného zákona se má s krabičkami po dálnicích jezdit už od ledna příštího roku. Zatím se počítá s tím, že viněty budou přenosné a řidič si je budou moci půjčovat.

Někteří poslanci, a také ministr dopravy Gustav Slamečka, ale zákon kritizují. Nelíbí se jim právě pokles zisků, pokud by jednu elektronickou známku bylo možné používat pro víc aut. Podle některých informací projekt elektronických známek nedoporučila ani expertní skupina ministerstva dopravy.

Zatím není jasné ani to, jestli se stihne termín. Někteří poslanci navrhují, aby bylo zavedení elektronických vinět o rok odloženo. Stát zatím nevyhlásil výběrové řízení na dodavatele krabiček, na zavedení systému chybí peníze. "No výběrové řízení pokud bychom nějakým způsobem otáleli a nepřekonali bychom ten fakt, že veřejné řízení má také svá pravidla a nemůžeme zaručovat výsledek předem, co se týče časového průběhu vzhledem k různým zákonným způsobům, jak ten proces řešit, tak upřímně řečeno, jsme postaveni před, nechci říct nelehký úkol. Úkol, který je na samé hraně možností, jaké máme a nemáme čas s tím otálet," řekl Brunclík rádiu Impuls s tím, že veřejná soutěž by měla být zadána během dubna. "Já se domnívám, že pokud ji nezadáme v dubnu, tak budeme mít problém vůbec ji uskutečnit," dodal.

 

<%Anketa95%>

 

Používání vinět by si vyžádalo náklady 1,6 miliardy korun ročně, výroba papírových známek stojí 300 milionů korun. Další miliardy bude stát přechod na nový systém.

 

K tématu:  Elektronické viněty: Tunel na státní kasu?

 

Systém si vysloužil kritiku i kvůli tomu, že umožní podnikání s dálničními známkami. Kritici upozornili, že velmi pravděpodobně vzniknou půjčovny vinět, kde si lidé budou moci za poplatek známku vypůjčit na svou cestu.

Podle Brunclíka má ale přenositelnost vinět i výhody. "Je to pobídka pro to, že ubude těch uživatelů dálnice, kteří neplatí vůbec, protože to zkoušejí jet takzvaně načerno," řekl Brunclík. ŘSD podle něj počítá, že po dálnicích jezdí tři až čtyři procenta neplatičů, podle některých odhadů jich je dokonce 10 procent.

(Mediafax)

Kam dál?

- Elektronické mýtné pro osobní vozidla bude ztrátové, říkají odborníci

- Mýtné od ledna platí vozy nad 3,5 tuny a od roku 2011 budeme používat elektronické viněty

- Evropská unie chce jednotný mýtný systém v celé Evropě

 

<%Anketa91%>

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,270 23,450
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články