Emisní povolenky, které byly ukradeny v Česku se našly v Estonsku

4. 2. 2011 – 10:10 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Emisní povolenky, které byly ukradeny v Česku se našly v Estonsku
Brusel chce v pátek znovu částečně obnovit obchod s povolenkami v některých státech, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V registru estonských úřadů byly nalezeny emisní povolenky, které byly odcizeny z českého registru evropského Systému obchodování s emisemi (ETS). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čtvrteční prohlášení mluvčího estonského ministerstva životního prostředí Pavla Ivanova.

Zcizené povolenky byly evidovány na zahraniční majitele.

"Totožnost těchto lidí nezveřejníme, můžeme ale potvrdit, že nejde o estonské občany," sdělil Ivanov. "V tuto chvíli zatím nevíme, zda tito cizí občané věděli, že zobchodovali kradené emisní povolenky. To ukáže vyšetřování, všechny relevantní údaje jsme předali Europolu," doplnil mluvčí.

Europol, tedy Evropský policejní úřad, vyšetřuje lednovou krádež dvou milionů povolenek z národních registrů Česka, Rakouska, Polska, Estonska a Řecka, za níž patrně stojí organizovaná kriminalita počítačových hackerů. V důsledku zmizení povolenek byly 19. ledna v ETS pozastaveny veškeré transakce.

České úřady minulý týden uvedly, že identifikovaly přes 1,3 milionu emisních povolenek, které byly zcizeny v Británii, Německu a Estonsku. Praha následně vyzvala Evropskou komisi, aby zajistila, že se tyto povolenky už na trh znovu nedostanou.

Majitel povolenek má právo vypouštět do ovzduší průmyslové plyny. ETS umožňuje nakupovat a prodávat tato práva asi 12 000 společnostem, mezi nimiž jsou i velké mezinárodní podniky. Povolenky, které vydaly vlády členských zemí Evropské unie zdarma, mají nyní hodnotu asi 14 eur každá, přičemž jedna povolenka odpovídá jedné tuně emisí.

Brusel chce v pátek znovu částečně obnovit obchod s povolenkami v některých státech včetně Británie, Francie, Německa, Nizozemska nebo Slovenska. V dalších 22 unijních zemích zůstane trh uzavřen.

-Zdenek Gazur | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články