Energie domácnostem podraží o tisíce korun

1. 12. 2010 – 8:52 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Energie domácnostem podraží o tisíce korun
Elektřina zdraží pravděpodobně o 4,6 procenta, zvýší se i cena vody a plynu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Elektřina až o pět procent, teplo a voda o pět až deset procent, zemní plyn o dvě až tři procenta. Takové zdražení čeká na lidi od počátku ledna. Informují o tom středeční Lidové noviny (LN).

Podle propočtu LN průměrná tříčlenná domácnost v příštím roce za energie včetně vody zaplatí o přibližně dva tisíce korun víc než letos. Každý z dodavatelů má své argumenty, proč musí zdražit. "Především se zde projevuje vliv podpory obnovitelných zdrojů, ať přímý nebo nepřímý," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž meziroční navýšení cen elektřiny. V případě plynu dodavatelé zdražení odůvodňují vývojem cen na světovém trhu a oslabením koruny vůči dolaru. Teplárny navyšují ceny mimo jiné kvůli rostoucím cenám paliv, tedy uhlí a plynu.

 

TIP:

- RWE zdraží od ledna plyn o více než dvě procenta, elektřinu zlevní

- Pražská energetika sníží cenu elektřiny

- E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti o 10 procent 

 

Vodárny pak svůj krok vysvětlují nutnými investicemi do modernizace vodovodní sítě a čističek odpadních vod. Reagují také na oznámené zdražení elektřiny. Nárůst v případě elektrické energie může být výrazně vyšší, pokud obě komory parlamentu do konce roku neschválí navrženou novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Novela přenáší část nákladů ze spotřebitelů elektřiny na majitele uhelných a solárních elektráren. Právě ti druzí proti novele protestují a hrozí arbitrážemi proti státu.

 

Psali jsme: Elektřina pro průmysl je v Česku dražší než v EU

 

Elektřina zdraží pravděpodobně o 4,6 procenta

 

Elektřina pro domácnosti zdraží v příštím roce o 4,6 procenta, velkoodběratelé za ni zaplatí dokonce o 5,2 procenta více. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které zveřejnil v úterý.

K uvedenému navýšení však dojde pouze v případě, že se do konce roku podaří přijmout novelu zákona o zdanění fotovoltaické energie. Novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů schválili poslanci a nyní o ní rozhodují senátoři.

V důvodové zprávě cenového rozhodnutí ERÚ uvádí, že pokud nebude schválena předmětná novela zákona, mohou se meziročně zvýšit ceny elektřiny pro domácnosti v průměru za Českou republiku dokonce o 11,2 procenta, pro velkoodběratele pak v průměru o 14,5 procenta.

"Hlavní příčinou tohoto nárůstu je zvýšení složky ceny přenosu a distribuce elektřiny sloužící ke krytí nákladů na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a kogenerace z letošních 166 Kč/MWh na 578 Kč/MWh pro rok 2011," uvádí ERÚ.

Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci částečně kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem). Za další významný faktor ERÚ považuje to, že na tuzemském trhu dochází vlivem rostoucí konkurence ke snižování cen a ke sblížení cen jednotlivých dodavatelů.

ERÚ je podle platné legislativy povinen vydat cenové rozhodnutí s regulovanými cenami pro přenos elektřiny, pro distribuci elektřiny a související služby, včetně složky ceny, která kryje náklady na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla, pro následující rok nejpozději jeden měsíc před jejich účinností, to znamená do konce měsíce listopadu. Proto do úterního cenového rozhodnutí dopad projednávané novely nezahrnul.

-Petr Barták, Filip Sušanka, Mediafax

Kam dál?

- Vlastníci solárních elektráren vyhrožují státu arbitrážemi za 260 miliard korun

- Nečas: Cena elektřiny v příštím roce neporoste o víc než 5,5 procenta

- V příštím roce zdraží i voda, o 15 procent

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články