EU: Hotovost nezrušíme

- Evropská unie autor: Martin Slapnička

Různé anonymní servery se snaží šířit mezi lidmi informaci o nařízení Evropské unie vedoucí ke zrušení hotovosti. Evropská komise tak reagovala na vzrůstající obavy spotřebitelů, že se chystá plíživé rušení plateb hotovými penězi.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Také Lucemburská spotřebitelská organizace ULC vyjádřila své znepokojení ohledně snah minimalizovat platby v hotovosti. Vznesla podezření, že podobné kroky v konečném důsledku povedou k likvidaci oběživa.

Mohlo by se tak stát v důsledku zvyšování úrokových sazeb schváleného Evropskou centrální bankou, a to již po další světové finanční krizi. V případě výrazné inflace by totiž bylo snadno dosaženo maximální povolené výše částky při hotovostních transakcích.

Evropská komise ihned uznala, že se jedná o velmi citlivé téma, ale upřesnila, že finanční strop hotovostních plateb se vztahuje pouze na velmi vysoké sumy.

Byl přijat v rámci snah zabránit financování terorismu. Toto opatření se zatím neosvědčilo a jeho účinnost v omezení podezřelých transakcí je minimální. V současnosti se však nepracuje na žádném dalším legislativním návrhu. Většina občanů unie stále platí hotovými penězi a podle EK nemusejí mít obavy, že by v tomto směru nastaly zásadnější změny.

Tagy: peníze Evropská unie hotovost

Zdroje: dTest