Exekutorům se daří. Skoro milion exekucí za rok

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Za uplynulý rok došlo k navýšení počtu exekucí, soudy jich nařídily o 243 tisíc více než v roce 2010, celkem 936 tisíc. Vyplývá to ze statistických údajů Exekutorské komory České republiky (EKČR).

Exekutorská komora se rozhodla zorganizovat osvětovou kampaň, která by měla přispět ke změně přístupu dlužníků, Foto: SXC

Exekutorská komora se rozhodla zorganizovat osvětovou kampaň, která by měla přispět ke změně přístupu dlužníků, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"V důsledku toho mírně stoupl i počet exekucí ukončených vymožením, ze 146 096 v roce 2010 na 191 021 v roce 2011," upřesnila tisková mluvčí Petra Báčová.

Kvůli nárůstu soudem nařízených exekucí komora vyzývá dlužníky, aby ke svým dluhům přistupovali s větším odpovědností. Exekutorská komora se současně rozhodla zorganizovat osvětovou kampaň, která by měla přispět ke změně přístupu dlužníků. Navíc lidem jsou k dispozici bezplatné právní poradny, které spadají pod EK ČR.

"Dlužníkům je třeba neustále připomínat riziko, které podstupují, když nesplácejí své dluhy včas a nereagují na výzvy věřitelů, respektive soudů a později i soudních exekutorů," uvedla prezidentka EK ČR Jana Tvrdková s tím, že nejvíce problémů se týká samotného doručování korespondence.

Podle mluvčí Báčové komora také zaznamenala zvýšený počet exekucí na nepeněžitá plnění, ze 4113 v roce 2010 na 6455 v roce loňském. Loňský údaj je však srovnatelný s daty za rok 2009, kdy EK ČR evidovala 6379 exekucí na nepeněžitá plnění.

V uplynulém roce naopak došlo k poklesu počtu odvolání proti usnesení o nařízení exekuce, a to na 10 725 (proti předchozímu roku, kdy lidé podali celkem 11 349 odvolání). "Počet sepsaných exekutorských zápisů se v posledních třech letech nemění," dodala mluvčí.

Změně přístupu ke svým dluhům má navíc kromě kampaně přispět i renovace portálu dražeb, na kterém všechny exekutorské úřady zveřejňují veškeré dražby nemovitostí i movitých věcí. Portál, který je v současnosti aktualizován, podle Báčové navštíví kolem 15 tisíc uživatelů týdně.

-Petra Hrubá | MED

Tagy: peníze 2011 exekuce exekutor exekutoři