Experti: Nadstandard do zdravotnictví příliš peněz nepřinese, ale...

18. 5. 2011 – 22:00 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Experti: Nadstandard do zdravotnictví příliš peněz nepřinese, ale...
Bude nutné jasně vymezit i kontrolovat, aby lidé nebyli do nadstandardu nuceni | zdroj: NašePeníze.cz

Vymezení části lékařské péče jako nadstandardní paradoxně nemusí znamenat velký objem peněz navíc pro zdravotnictví. Ve středu na to upozornil na veřejné přednášce člen Národní ekonomické vlády (NERV) Miroslav Zámečník.

Nadstandard "jen" zlegalizuje úplatky

"Je to dáno tím, že v dnešní době se již část operací nebo jiných plně hrazených výkonů dělá i za úplatu bokem, tedy na poli šedé ekonomiky. Pacient pak zaplatí celou cenu takového výkonu ze svého, a tyto peníze mohou jít nemocnici nebo přímo lékaři. Návrh nadstandardu ovšem říká, že platit bude pacient ze své kapsy pouze to, co nezahrne pojištění, tedy například lepší materiály," vysvětlil Zámečník.

<%Anketa40%>

Jestliže dnes pacient platí ze své kapsy celý zákrok a tyto peníze se pohybují v systému "navíc", pak v budoucnu bude tato částka mimo pojištění menší.

Ministerstvo zdravotnictví představilo, co může být standard a nadstandard

Také náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek tvrdí, že nadstandard nemá přinést do českého zdravotnictví závratné sumy.

"My čekáme, že to určitě nebudou desítky miliard, dokonce ani jednotky ne. Cílem tohoto kroku je zejména otevřít tuto možnost a zejména poukázat na to, že platby za nadstandard jsou již dnes v českém zdravotnictví zcela normální, i když je zákon neumožňuje. Chceme tento stav zprůhlednit a zlegalizovat," řekl Nosek.

Čtěte také: Reforma zdravotnictví: Mají mít lidé možnost připlatit si za nadstandard?

Zámečník také upozornil na to, že bude nutné jasně vymezit i kontrolovat, aby lidé nebyli do nadstandardu nuceni, nebo spíš aby byli správně informování o standardní péči. "Jde o to, že již dnes funguje podobný princip v lékové oblasti, kdy vám lékárna má nabídnout levnější preparát bez doplatku, pokud něco podobného existuje. Jenže toto pravidlo nefunguje," podotkl Zámečník.

Heger: Nemocnice řízené státem loni hospodařily se ziskem

 

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články