Financial Times varuje před investicemi v Česku kvůli korupci

22. 11. 2011 – 18:38 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Financial Times varuje před investicemi v Česku kvůli korupci
Financial Times si všímá Česka jako země, kde Nečasův vládní kabinet hlásá právě boj s korupcí jako jednu ze svých hlavních priorit, ale bez efektu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České republice se nepodařilo vymýtit korupci a ta v Česku ohrožuje investice v době, kdy tempo ekonomického růstu zpomaluje. Informoval o tom v úterý britský list Financial Times (FT).

List připomíná kauzu exministra průmyslu Martina Kocourka, který se stal v listopadu už třetím politikem opouštějícím středo-pravou vládu premiéra Petra Nečase v její 17měsíční historii. Kocourek nedávno odstoupil kvůli skandálu s „odkloněnými“ šestnácti milióny na účtu své matky. Ten kauzu vysvětloval "odklonem" peněz před rozvodem od manželky.

Financial Times si všímá Česka jako země, kde Nečasův vládní kabinet hlásá právě boj s korupcí jako jednu ze svých hlavních priorit. Podle FT má ale tato vládní kampaň ve skutečnosti jen velmi malý účinek na odstraňování korupce v Česku.

"Náklady se staly obrovské, a to je odstrašující pro investice," uvedl pro Financial Times podnikatel Zdeněk Bakala, zakládající partner soukromé investiční skupiny BXR Group s majetkem více než šest miliard dolarů. "Snižujeme naši expozici v České republice a jeden z důvodů, proč tak činíme, je, že se stalo téměř nemožné tady podnikat," vysvětlil listu Bakala.

Takové postoje jsou podle Financial Times špatné zprávy v době, kdy Evropská komise předpovídá, že hospodářský růst v příštím roce v České republice zpomalí na 0,7 procenta, protože tato malá a otevřená ekonomika pocítí dopady krize v západní Evropě.

"Veřejnost už má naprosto dost všech těchto příběhů, není týden, kdy by se neobjevil nový příběh korupce," řekl pro FT Jan Jireš, politický analytik české soukromé univerzity CEVRO Institut.

Bakala má podle deníku s korupcí v Česku osobní zkušenosti: "S korupcí se v Česku člověk setká všude - od získání stavebního povolení až po jednání s regulátorem."

Financial Times připomněly i poslední výroky dalšího vlivného českého podnikatele Andreje Babiše, který o Česku mluví jako o nefungujícím státě zamořeném korupcí. Podle FT už česká společnost přestává věřit, že se vládě zaštítěné protikorupčními hesly podaří s tímto neduhem opravdu něco udělat.

Kořeny masové korupce vidí Financial Times v událostech ze začátku devadesátých let, kdy se na kuponové privatizaci nelegálním způsobem obohatili podnikatelé.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články