Finanční poradce, nebo bankéř? Kdo pomůže víc?

23. 8. 2017 – 11:57 | Banky | red | Diskuze:

Finanční poradce, nebo bankéř? Kdo pomůže víc?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Proč nezahazovat práci finančních poradců? Ve všem si necháme poradit od specialisty, ale proč ve financích ne? Nechci shazovat byznys jedné nebo druhé strany, pouze chci ukázat jednotlivé rozdíly mezi finančním poradcem a bankéřem na pobočce.

Stále si pokládám otázku, proč lidé ve větší míře využívají obchodníky na přepážkách než kvalifikované finanční poradce. Samozřejmě, že je rozdíl mezi kvalifikovaným poradcem a „kvalifikovaným“ poradcem, ale to je jiná otázka.

Psali jsme:

- Švýcarské finanční skupině Swiss Life rostou příjmy. V Česku boduje u lékařů a bohatých

- Švýcarská finanční skupina Swiss Life začíná konkurovat českým privátním bankám

Když dám názorný příklad: Jsem člověk, který má zájem o pojištění osob a o hypotéku. Když budu chtít řešit všechno sám bez návštěvy finančního poradce, tak mě čekají tyto úkony a tyto rizika:

 1. Musím tomu věnovat více času.
 2. Prodejce na přepážce mi pouze ukáže nabídku jeho banky či pojišťovny.
 3. Pojištění mám vyřešené během jedné, v ojedinělých případech během dvou schůzek – prodejce o mně nic neví, takže nabídne jediný produkt, který mi nemusí vyhovovat.
 4. Prodejce má omezenou nabídku slevových balíků.
 5. Existuje riziko, že si zrovna vyberu banku, která neumí kvalitně financovat stavbu domu, a můžete mít problémy s čerpáním.
 6. Může se stát, že si vyberu pojišťovnu, která má vysoké výluky a neodpovídá mým potřebám.

Když se rozhodnu, že půjdu cestou přes kvalifikovaného finančního poradce, tak mám tyto výhody:

 1. Poradce má přístup do všech bank, pojišťoven a dalších institucí. S finančním poradcem získám více času na své koníčky a záliby, jelikož poradce hledá pro mě tu nejvhodnější možnost na celém trhu.
 2. Poradce zná vnitřní podmínky produktů, takže doporučí ten nejvhodnější. = úspora peněz.
 3. Nemusím nikam jinam chodit, než do kanceláře za poradcem, veškerou komunikaci s pojišťovnou i bankou řeší za mě.
 4. Poradce má k dispozici větší slevové balíčky.
 5. Ukáže mi nabídky více institucí.

Využití finančního poradce je lepší variantou, ale je důležité brát zřetel na výběr poradce. Využívejte poradce, který má reference a jehož kvalitu si můžete ověřit přes své známé či další lidi, kteří už využili jeho služeb.

Finanční poradenství je od toho, aby lidem pomáhalo a tvořilo finanční plán podle jeho životní situace. Samozřejmě, že si jsem vědom stavu finančního poradenství v ČR, ale vše se už lepší a směřuje k lepší pověsti. Ale nic se nezmění ze dne na den.

Dejte prostor poradci, který má zájem ukázat vám nejvhodnější variantu. Vždy máte možnost odstoupit od spolupráce či se s ním přestat potkávat.

V každém oboru máme specialisty, ve financích to jsou poradci a důvody proč využít služeb finančního poradce jsou velké.

Poradce je člověk, který neustále musí plnit zkoušky, přezkušovat se, čelit novelám v zákonech, reagovat na tržní změny a podmínky. Zato prodejce na pobočce si při zaučení vyslechne vstupní školení a dále absolvuje školení u případných změn v produktu a to je vše. Zpravidla nedokáže poradit, ale pouze prodat své banky či pojišťovny.

Prodejce na pobočce má za úkol prodat a plnit měsíční plán, takže vám konkrétní produkt prodá za každé situace, většinou během prvního setkání. Poradce s vámi naváže blízký kontakt, pozná vaše potřeby, zájmy, cíle i vaši rodinu blíže a dokáže se převtělit do vaší situace. Vše probíhá ve více schůzkách. Finanční poradce nemusí plnit žádné plány, protože ví, že když dělá svoji práci kvalitně a profesionálně, tak má o klienty postaráno.

Kvalita finančního poradenství se stále zvyšuje, navíc regulace, které přicházejí a budou dále přicházet, jsou směřovány k větší ochraně spotřebitelů.

-Petr Němec | Článek vyšel na Investujeme.cz

Zdroje:
investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články