Finanční poradenství: Lidé při správě svých peněz nejvíce důvěřují sami sobě

7. 4. 2010 – 11:59 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Finanční poradenství: Lidé při správě svých peněz nejvíce důvěřují sami sobě
Bankám a nezávislým poradcům věří lidé stejně, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Při nakládání s osobními financemi nejvíce lidí (41 procent) důvěřuje samo sobě, svým schopnostem a vlastnímu úsilí finančně se vzdělávat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor, jehož výsledky zveřejnila ve středu.

Srovnatelná je důvěra ve finanční poradce a zaměstnance bank a pojišťoven, kterým by péči o své finance svěřilo v obou případech 23 procent dotázaných. Pouze 14 procent lidí by se při řešení svých finančních záležitostí obrátilo o pomoc a radu na své známé a přátele.

Výzkum také potvrdil, že česká populace je při finančním chování výrazně konzervativní a velmi opatrná. Téměř 80 procent lidí přiznalo, že upřednostňuje šetrnost a spoření před investicemi a půjčkami. Spořivost více preferují ženy (84 %) než muži (74 %). Finančně nejodvážnější jsou středoškoláci (23 %), naopak nejméně odvahy vykazují lidí s vysokoškolským vzděláním (17 %).

 

Finanční poradce využíváme při pořizování finančních produktů

 

Při pořizování finančních produktů respondenti mírně preferují zprostředkování finančními poradci (28 %) před přímým nákupem na internetu (25 %). Obě tyto varianty by kombinovalo 47 procent dotázaných. U poradenství lidé nejvíce preferují možnost porovnání a výběr z více produktů (59 %). U internetu je to především snadná dostupnost a pohodlí (85 %) a až na třetím místě úspora finančních prostředků.

 

<%Anketa31%>

 

Srozumitelnost finančních produktů

 

Výzkum také zkoumal, jak jsou finanční produkty srozumitelné pro běžné klienty. Nejméně si vědí rady s podílovými fondy. Těm nerozumí více než polovina dotázaných (58 %). Přibližně 30 procent lidí uvedlo jako méně srozumitelné leasingové, pojišťovací a úvěrové produkty. Hned za nimi se umístily hypotéky, které jsou srozumitelné pro 22 procent dotázaných. Naopak nejlépe je na tom stavební spoření, jemuž nerozumí jen osm procent dotázaných.

(Mediafax)

Kam dál:

- Finanční poradenství - čím se liší od prodeje kosmetiky

- Finanční poradenství: Poradí, nebo dá práci

- Finanční poradce: Mám si založit vlastní finančně poradenskou firmu?

- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články