Firmy se budou soudit se státy o daně, shodují se odborníci

25. 11. 2011 – 9:27 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy se budou soudit se státy o daně, shodují se odborníci
Velké společnosti z celého světa mají obavy také z rychlých změn daňových zákonů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ředitelé podniků, správci daně i zákonodárci se shodují na tom, že riziko daňových sporů se po celém světě výrazně zvyšuje. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Ernst & Young.

Z průzkumu dále vyplynulo, že podle tři čtvrtin společností jsou daňové prověrky četnější a náročnější. Současně 97 procent oslovených správců daně přiznalo, že se v následujících třech letech hodlají více zaměřit na daňová rizika vyplývající z mezinárodních daňových struktur a přeshraničních transakcí. Dvěma největšími daňovými riziky jsou podle názoru společností převodní ceny mezi spojenými osobami a nepřímé daně. S tím koresponduje i stanovisko správců daně – 57 procent z nich označilo za nejrizikovější oblast, na kterou se chtějí zaměřit, převodní ceny.

K lepšímu vymáhání daní by měla přispět celá řada nových opatření, včetně povinností poplatníků z řad právnických osob poskytovat správcům daně podrobnější informace. Celkem 78 procent oslovených daňových a finančních ředitelů v průzkumu uvedlo, že během uplynulých dvou let vzrostly požadavky kladené na rozsah zveřejňovaných informací i na transparentnost. V některých klíčových ekonomikách je toto procento ještě vyšší – ve Spojených státech takto odpovědělo 83 procent respondentů, v Číně 85 procent, a v Brazílii dokonce 88 procent.

"Dnes, kdy se řada zemí potýká s mnohdy astronomickým schodkem státního rozpočtu, se každá vláda přirozeně snaží dostat z daňového systému co nejvíce," upozornil Libor Frýzek, ředitel oddělení daňového poradenství Ernst & Young v České republice. "Daňoví správci mají k dispozici řadu moderních nástrojů a nebývale široký přístup k informacím. Takže už nyní je zřejmé, že se v následujících letech na daňové poplatníky více zaměří," doplnil.

Velké společnosti z celého světa mají obavy také z rychlých změn daňových zákonů. Podle tří čtvrtin daňových ředitelů působících v podnicích s tržbami nad pět miliard amerických dolarů jsou v současné době rizika týkající se daňové legislativy a související nejistota vyšší než v minulosti. V Brazílii, Rusku, Indii a Číně zastává tento názor dokonce 78 procent respondentů. Právě nově nastupující ekonomiky jsou podle respondentů průzkumu zdrojem největšího rizika v oblasti legislativních změn.

Celkem 73 procent společností zje přesvědčeno, že působení ve výše uvedených a dalších rozvíjejících se ekonomikách výrazně zvyšuje riziko daňového sporu. Hned 92 procent ředitelů společností sídlících v Číně uvedlo, že daňové prověrky v jejich společnosti byly v uplynulých třech letech častější a náročnější. U brazilských podniků má tento názor 62 procent dotázaných.

Nicméně podle Frýzka odhalil průzkum i několik pozitivních trendů. Mimo jiné ukázal, že daňoví poplatníci i správci daně nyní intenzivněji spolupracují a snaží se předcházet zbytečným konfliktům posilováním vzájemných vztahů a nastavením takových procesů, díky nimž lze případné spory operativně řešit. Obchodní společnosti i správci daně také mají podle průzkumu větší zájem rozvíjet dobré vzájemné vztahy založené na principech, které budou spravedlivé pro obě strany.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články