Firmy v Česku loni vypustily o 8,5 % méně skleníkových emisí než v roce 2007

- Ekologie autor: Redakce NašePeníze.cz

České podniky, zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS) loni vypustily o 8,5 % méně skleníkových emisí než v roce 2007. Zatímco v roce 2007 bylo českými průmyslovými podniky zařazenými do systému emisního obchodování vypuštěno do ovzduší 87 834 764 tun CO2, v roce 2008 činí ověřené emise CO2 80 399 334 t.

Foto: sxc

Foto: sxc , zdroj: NašePeníze.cz


- ČR prodala emisní povolenky Japonsku, peníze jdou na ekologii
- Úřady získají novou možnost jak omezovat silně znečištěné ovzduší

\"Ukazuje se, že systém emisního obchodování opravdu vede k investicím do efektivnějších technologií a snižování emisí skleníkových plynů,\" říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

\"O to efektivnější bude systém, který začne fungovat od roku 2013 podle evropského klimaticko-energetického balíčku,\" dodává Bursík. \"Emisní povolenky už se nebudou v plné míře přidělovat zdarma, ale firmy si je budou muset kupovat v aukcích. Ekonomická motivace ke snižování emisí tak bude ještě výraznější.\"

V rámci aktuálního Národního alokačního plánu dostala Česká republika pro rok 2008 k dispozici 85,8 milionu povolenek. \"To znamená, že naše firmy na snížení emisí ještě zaslouženě vydělaly,\" říká Martin Bursík.

Celkový pokles všech emisí v České republice však v roce 2008 nebude takto výrazný. EU ETS totiž nepokrývá menší podniky, ale ani celé sektory jako je doprava či vytápění obytných ani kancelářských budov.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy