First minute: Cestovní kanceláře začaly hon na klienty letních dovolených, kolik ušetříte?

3. 11. 2009 – 1:44 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

First minute: Cestovní kanceláře začaly hon na klienty letních dovolených, kolik ušetříte?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Začíná prodej zájezdů First minute na sezonu 2010. Z celkového množství přibližně 2 mil. zájezdů, které mají cestovní kanceláře připravené na příští sezonu je cca 20% leteckých a 80% pozemní dopravou. Listopad je každoročně obdobím, kdy cestovní kanceláře začínají prodej zájezdů na další léto formou tzv. \"First minute \" neboli \"na první chvíli\". Formou First minute se uplynulou sezonu prodalo přibližně 800 tis. zájezdů tzn. 40% všech zájezdů !


Cestovní kanceláře formou First minute poskytují slevu ze standartní ceny zájezdů cca 10% a snaží se tak od začátku prodat základní množství zájezdů, tak, aby pak měli větší jistotu a klid, že nasmlouvané kapacity v letních letoviscích a charterových letech naplní.

Především kapacity v charterových letadlech jsou totiž nasmlouvány pod 100% stornopoplatkem, takže se cestovní kanceláře snaží co nejrychleji nasmlouvaná místa prodat. Cenově výhodný včasný nákup zájezdu je vhodný především pro lidi, kteří mají na dovolenou určité požadavky, dokáží fixovat termín dovolené dlouho dopředu, chtějí ušetřit nebo si prostě jen chtějí vybrat to nejlepší z kompletní nabídky zájezdů.

- Pojištění: Pojistit lze i hezké počasí na dovole
- Dovolená: 20 nejlepších výhledů na světě
- Dovolená: Kvůli krizi letos spadly ceny zájezdů o 12 %, některé ještě klesnou

Rodiny s dětmi si tak mohou bezproblémů vybrat hotel s dětskými bazény nebo důchodci, kteří se již hůře pohybují, si mohou z kompletní nabídky vybrat hotel s výtahem v blízkosti pláže. Náročnějším klientům zase bude vyhovovat, že je k dispozici dostatek pokojů z výhledem na moře. Nehrozí totiž, že by byla nabídka zájezdů již probraná, takže si každý může vybrat přesně to, co mu vyhovuje.

V uplynulé sezoně bylo podle asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) prodáno formou First minute téměř 40% všech letních zájezdů což znamená, že se formou First minute uplynulou sezonu prodalo téměř 800 tis. zájezdů. Důvodem zájmu jsou především vyšší nároky českých občanů, chtějí tak mít větší jistotu, že si vyberou tu nejlepší dovolenou zároveň za výhodnou cenu se slevou. Z celkového množství přibližně 2 mil. zájezdů, které mají cestovní kanceláře připravené na příští sezonu je cca 20% leteckých, zbytek pozemní dopravou.

First minute vystřídá Last minute

Nabídka zájezdů \"First minute\" bude trvat přibližně až do března. Od dubna již začíná běžný prodej zájezdů za standartní ceny. Přibližně 3 týdny před datem odjezdu zájezdů pak začíná prodej zbylých zájezdů na tzv. Last minute, kdy mohou slevy dosahovat až 20% z původní ceny. Nevýhodou Last minute je ovšem omezená nabídka zájezdů, nejlepší pobyty již jsou v drtivé většině dávno vyprodány v rámci First minute či standartního prodeje.

I v příštím roce budou podle AČCKA, stejně jako letos, nejpopulárnějšími dovolenkovými destinacemi českých občanů Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko, Egypt, Španělsko, Tunisko, Rakousko, Francie, Bulharsko a Turecko. Dokonce přibližně polovinu všech svých dovolených stráví Češi také v příštím roce pouze ve čtyřech zemích : v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii a v Řecku.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,550 24,650
USD 24,120 24,300
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články