Francouzi zvýšili daň za sladké nápoje, kdo bude následovat?

20. 11. 2017 – 10:03 | Životní styl | red | Diskuze:

Francouzi zvýšili daň za sladké nápoje, kdo bude následovat?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Francouzský parlament schválil dodatečné zdanění slazených nápojů. Informuje o tom spotřebitelská organizace Que choisir? Nyní bude na výrobcích, jak podle toho přehodnotí a změní své receptury.  

Po předešlé verzi zákona o zdanění slazených balených nápojů z roku 2012, která se příliš neosvědčila, rozhodli koncem října francouzští poslanci o přísnějším určování výše daně podle obsahu cukru. Stalo se tak v rámci schvalování rozpočtu pro systém sociálního zabezpečení.

Spodní hranice pro výpočet daně stoupla z 1 g na 5 g cukru v 100 ml nápoje. Jedná se však o progresivní zdanění, a pokud bude nápoj obsahovat například přes 11 g na 100 ml, stoupne daň zhruba dvaapůlkrát. Tento princip má výrobce motivovat k změnám složení produktů.

U nápojů s umělými sladidly, které byly doposud zdaněny stejně jako ty s obsahem cukru, klesne poplatek na polovinu. Tam, kde jsou použity oba způsoby slazení, se obě daně budou sčítat, což je třeba případ Coca Coly Life, slazené z 30 % stévií a ze 70 % cukrem.

Schválené opatření má za konečný cíl změnit chování zákazníků. Kromě výrobců to záleží i na obchodnících a jejich rozhodnutí, zda a jak zdůraznit rozdíly mezi různě slazenými nápoji v regálech jejich cenou. Podle Que choisir? nelze předvídat, nakolik bude toto nové opatření úspěšné.

Zdroje:
dTest, UFC Que Choisir

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články