Francouzi zvýšili daň za sladké nápoje, kdo bude následovat?

- Životní styl autor: red

Francouzský parlament schválil dodatečné zdanění slazených nápojů. Informuje o tom spotřebitelská organizace Que choisir? Nyní bude na výrobcích, jak podle toho přehodnotí a změní své receptury.  

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Po předešlé verzi zákona o zdanění slazených balených nápojů z roku 2012, která se příliš neosvědčila, rozhodli koncem října francouzští poslanci o přísnějším určování výše daně podle obsahu cukru. Stalo se tak v rámci schvalování rozpočtu pro systém sociálního zabezpečení.

Spodní hranice pro výpočet daně stoupla z 1 g na 5 g cukru v 100 ml nápoje. Jedná se však o progresivní zdanění, a pokud bude nápoj obsahovat například přes 11 g na 100 ml, stoupne daň zhruba dvaapůlkrát. Tento princip má výrobce motivovat k změnám složení produktů.

U nápojů s umělými sladidly, které byly doposud zdaněny stejně jako ty s obsahem cukru, klesne poplatek na polovinu. Tam, kde jsou použity oba způsoby slazení, se obě daně budou sčítat, což je třeba případ Coca Coly Life, slazené z 30 % stévií a ze 70 % cukrem.

Schválené opatření má za konečný cíl změnit chování zákazníků. Kromě výrobců to záleží i na obchodnících a jejich rozhodnutí, zda a jak zdůraznit rozdíly mezi různě slazenými nápoji v regálech jejich cenou. Podle Que choisir? nelze předvídat, nakolik bude toto nové opatření úspěšné.

Tagy: daně dan nápoje cukr sladké

Zdroje: dTest,UFC Que Choisir