Gandalovič: zemědělcům přidáme až 2,5 miliardy, k protestům nemají důvod
12. 10. 2008 – 18:34 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Miliardu z Pozemkového fondu, k tomu maximálně miliardu z rezervy ministerstva zemědělství a další až půl miliardu z nevyplacených přímých plateb. Takovou na současnou situaci velmi vstřícnou nabídku učinil zemědělcům předseda vlády Mirek Topolánek po pátečním jednání se zástupci profesních zemědělských sdružení, ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a 1. náměstkem ministra financí Eduardem Janotou.
Premiér Mirek Topolánek dnes po jednání s Agrární komorou, Asociací soukromých zemědělců, Mladými agrárníky a Svazem marginálních oblastí přislíbil přesuny do kapitoly zemědělství, které nenavýší saldo státního rozpočtu. Miliardu lze přesunout z Pozemkového fondu, z privatizace státní půdy, musí to ale nejdřív schválit poslanecká sněmovna. Další až miliardu ponechá v resortu zemědělství ministerstvo financí z nevyčerpaných programů strukturálních fondů z minulého programovacího období. Maximálně 500 milionů lze ještě použít z přímých plateb na rok 2008, které nebyly vyčerpány z důvodu pohybů kurzu eura vůči koruně.
Zemědělci původně požadovali na dorovnání přímých plateb 2,8 mld., částka revidovaná ministerstvem financí s ohledem na vývoj kurzu zněla na 2,6 mld.
„Hledali jsme řešení které v současné turbulentní situaci uspokojí zemědělce s ohledem na jejich konkurenceschopnost, chtěli jsme také dostát programovému prohlášení vlády,” uvedl premiér Topolánek.
Totéž zdůraznil ministr Gandalovič: „Dorovnaná platba na hektar tak činí 4470 korun, což je víc než loni. Pokládám tuto nabídku za v současné ekonomické situaci za velmi vstřícnou a nevidím k protestům důvod.”
Zda protestní akci plánovanou na pondělí 13. října na 7 ráno zruší, se chce vedení Agrární komory ještě poradit.
„ Asociace soukromých zemědělců to považuje za maximum možného a od případného protestu se co nejdůrazněji distancujeme,” prohlásil předseda asociace Stanislav Němec. Stejný názor vyjádřili i zástupci Svazu marginálních oblastí a Mladých agrárníků. Jejich prezident Pavel Moulis zdůraznil, že navržené úpravy garantují stejnou úroveň plateb top-up jako letos a novela daňového zákona navíc přinese zemědělcům dlouhodobý pozitivní finanční efekt.