Heger: Platy lékařů mají být vázané na hospodaření zdravotnických zařízení

4. 9. 2010 – 9:18 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Platy lékařů mají být vázané na hospodaření zdravotnických zařízení
zdroj: NašePeníze.cz

Česká lékařská komora v pátek vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby vyjednal výjimku z navrhovaného snížení tarifních platů pro zdravotnické pracovníky, komora požaduje vlastní platové tabulky. Ministr tvrdí, že komoře nemůže vyhovět.

"Nenašli jsme rozhodující řešení. Chápu postoje České lékařské komory, ale na druhou stranu musím říct, že vláda ví, co dělá," sdělil ministr. Platy zdravotníků lze zachovat na stejné úrovni, ale záleží to podle ministra na hospodaření jednotlivých zdravotnických zařízení.

Zhruba tři hodiny jednali lékaři s ministrem také o novele zákona, která stanoví standardy lékařské péče. Tu by chtěl ministr připravit ještě letos. "Je důležité poskytovat takovou péči, na kterou zdravotnictví má, " prohlásil. Podle něj takové zdravotnictví jako je u nás, nefunguje ani v nejbohatších zemích. Ministr považuje za zásadní upravit postupy a také systém doplatků.

 

<%Anketa201%>

 

"Lékaři se musí o pacienta postarat tak, aby dostal co nejlepší péči v rámci peněz, které jsou k dispozici," vysvětlil Heger. Na druhé straně v této souvislosti upozornil na to, že novela bude jakousi zárukou toho, že zdravotníky lze kdykoliv zkontrolovat.

V případě doplatků sází ministr na úhradovou vyhlášku. Podle zákonu musí jasně stanovit, co pojišťovna uhradí v každém případě. "Samozřejmě bude levnější varianta hrazena a lékař musí nabídnout pacientovi to, co je nejlepší v daných možnostech, které jsou k dispozici," vysvětlil Heger. Pacient má na základní péči právo a v případě doplatků za péči se může rozhodnout sám.

Téměř čtyřhodinové jednání grémia považoval ministr za přínosné. "Velmi jsem toto jednání uvítal, celkem dobře jsme našli oblasti, kde se shodneme. Celé grémium považovalo mé názory za vstřícné," uzavřel.

-Denisa Šindlerová, Mediafax

Kam dál?

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

- Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články