Heger: Situace se ve zdravotnictví se do půl roku nezlepší, ale budou změny

21. 11. 2010 – 12:02 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Situace se ve zdravotnictví se do půl roku nezlepší, ale budou změny
Heger uvedl, že pod jeho vedením čeká rezort mnoho změn, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v sobotu na sjezdu České lékařské komory (ČLK) prozradil delegátům své plány v rezortu zdravotnictví a chystané novely, mezi které patří i zrušení poplatku za položku na receptu. Přiznal, že situace se ve zdravotnictví ale do půl roku zajisté nezlepší.

"Nedělejte si iluze, že přijde spasitel, který udělá za půl roku zdravotnictví naprosto efektivním a zdravým," řekl ministr. Dodal, že se ze všech sil pokusí, aby se situace ve zdravotnictví zlepšila co nejdříve.

"Rád bych zdravotnictví posunul ještě do konce tohoto roku, aby mladí lidé opravdu neodcházeli a aby lékaři ve středním věku nepodávali hromadně výpovědi," prohlásil ministr.

Zafinancovat chce pak dva roky vzdělávacího atestačního programu. Týkat by se mělo pak především nedostatkových lékařských oborů, například praktických doktorů.

Heger uvedl, že pod jeho vedením čeká rezort mnoho změn. Nyní prý hledá ministerstvo účinný návod, jak zrušit regulační poplatky za položku na receptu, aniž by došlo ke ztrátám financí.

O rok chce ministerstvo odložit snížení cen léků. "Nedaří se revidovat jednotlivé výnosy, které dělá Státní ústav kontroly léčiv (SÚKL). Pravidla ke stanovení léků byla stanovena velmi rychle. Způsobila problémy, které zahltily SÚKL a zahltily ministerstvo," vysvětlil ministr.

Ministr je připraven novelizovat zákon o veřejném zdravotním pojištění. Vyjmout chce některé z tzv. Hovorkových paragrafů, které brání slučování pojišťoven z komerčních důvodů. Vláda má totiž v plánu sloučit vojenskou pojišťovnu a pojišťovnu ministerstva vnitra.

"Všichni víme, jak často si lidé chodí stěžovat, že se nemohou dostat ke stomatologovi. Nikdy si nestěžují na pojišťovnu. Pojišťovny sedí tzv. v koutě. Kontrolní role ministerstva zdravotnictví vůči pojišťovnám musí být vyšší," uvedl ministr.

 

 

-Karolina Brožová,Mediafax

Kam dál?

- Musí se omezit zdravotní péče i když zdravotní pojišťovny peníze mají?

- Plomby budou dál zadarmo, ministr zdravotnictví Heger ustoupil

- Gynekologové vybírají kromě 30 korun i tisícikorunový poplatek

Od půlky příštího roku budeme zřejmě platit za zdravotnický materiál

- Za šetrnější operaci si pacienti připlatí, co bude nadstandardní péčí?

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,330
USD 22,270 22,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články