Heger: Zubnímu kazu lze předejít prevencí, ať si plomby hradí lidé sami

27. 9. 2010 – 22:12 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Zubnímu kazu lze předejít prevencí, ať si plomby hradí lidé sami
Miliarda korun. To je úspora pokud pojišťovny nebudou hradit plomby ze zdravotního pojištění, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v pondělí zopakoval, že se bude snažit prosadit, aby si lidé hradili zubní plomby.

Jednou z šancí na úspory je vyřadit z úhrad takové nemoci, kterým se dá zcela nebo z velké částí předejít prevencí, a zubní kaz takovou nemocí je, napsal ministr v prohlášení.

Ministr ale zároveň uklidňuje, že pro děti, mladistvé do 18 let a pro seniory nad 65 let je i nadále počítáno s úhradou za ošetření zubních kazů v základní variantě z veřejného zdravotního pojištění. "Rovněž bude se souhlasem revizního lékaře i nadále umožněna léčba zubního kazu vzniklého v souvislosti se závažným celkovým onemocněním," doplnil Heger.

 

TIP: Lidé si nebudou moci dovolit návštěvu zubaře, straší Rath

 

Předpokládaná úspora finančních nákladů vzniklá vyřazením výplní z veřejného zdravotního pojištění činí asi jednu miliardu korun. "Tyto peníze chceme použít především na posílení prevence a léčbu onemocnění, která ani nejlepší prevencí a péčí o své zdraví ovlivnit nelze. V neposlední řadě také na léčení velmi závažných případů, jejichž cenu - na rozdíl od zubního kazu - není nikdo sám schopen uhradit," uvedl ministr.

Ministr také uvedl, že vyřazení plomb z úhrad nepopírá zachování sociální spravedlnosti systému. Definitivní podoba úhrad stomatologické péče je předmětem dalších jednání a následných legislativních opatření.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Každé zdravotní zařízení bude muset nabízet i péči plně hrazenou z pojištění

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

- Poplatek za den pobytu v nemocnici bude pro všechny stejný - 100 korun

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články