I nezaměstnaní a živnostníci mají nárok na rodičovský příspěvek. Měsíčně 7600 korun

12. 4. 2013 – 10:22 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

I nezaměstnaní a živnostníci mají nárok na rodičovský příspěvek. Měsíčně 7600 korun
Na rodičovské příspěvky má právo ten rodič, který po celý den pečuje o nejmladší dítě v rodině. Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Nemáte práci a žijete na sociálních dávkách, neplatili jste jako živnostníci žádné daně? Přesto máte po narození dítěte nárok na částku 7600 korun. Budete ji dostávat pravidelně každý měsíc od chvíle, co se dítě narodí, po následujících devět měsíců.

Poté se příspěvek sníží na 3800 korun a bude se vyplácet do čtvrtého roku dítěte.

Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni novopečení rodiče, celkem mohou získat maximálně 220 tisíc korun, za měsíc pak 11 500 korun.

Na příspěvek dosáhnou i ti, kteří si neplatili nemocenskou nebo jsou dlouhodobě nezaměstnaní, a stát jim nepřizná peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste nějaký příjem měli a nedosáhli na minimální vyměřovací základ 7600 korun měsíčně, budete si moci délku výplaty určovat sami, ale bude se muset pohybovat pod 7600 korunami měsíčně. Pokud ani jednomu z rodičů nejde určit výše příspěvku (například nikdy nepracovali), dostanou 7600 korun měsíčně během prvních devíti měsíců a následně 3800 korun do čtvrtého roku.

Pokud ale berete peněžitou pomoc v mateřství a ta je menší než minimální rodičovský příspěvek, dostanete pouze tolik, aby se minimum dorovnalo.

Na rodičovské příspěvky má právo ten rodič, který po celý den pečuje o nejmladší dítě v rodině. Výše měsíčního příspěvku se odvíjí od stejného základu jako peněžitá pomoc v mateřství.

Svůj hrubý měsíční plat za uplynulý rok (nejedná se o kalendářní) vynásobíte 12 měsíci a vydělíte 365 dny. Tím dostaneme neredukovaný základ pro výpočet svého rodičovského příspěvku.

Pokud berete 30 tisíc korun hrubého, dostanete se k (30 000x12/365) 986,3 koruny na den. Dávka se vyplácí v 70 procentech redukovaného základu, denní dávka by tedy měla být ve výši 690,4 koruny. To by měsíčně vycházelo na přibližně 20,7 tisíce korun. Jenže maximální výše, kterou můžete dostat, je 11,5 tisíce korun, budete tedy mít nárok na tuto částku. Pokud oba rodiče spadají do této hranice, určí se maximální výška podle vyměřovacího základu rodiče s vyšším platem.

Výši příspěvku si může určovat jen ten rodič, který by na příspěvek dosáhl.

Je důležité si uvědomit jednu zásadní věc. Čerpání peněz a výši měsíční částky si musíte sami rozvrhnout a propočítat. Můžete čerpat peníze do 11 500 korun měsíčně a sami si určit, jak dlouho budete doma. Pokud budete chtít dostávat částku 11 500 korun, po necelých dvou letech vyčerpáte sumu 220 tisíc korun, a pokud budete chtít být doma s dítětem i nadále, jste už doma takzvaně zadarmo. Jestliže se rozhodnete pro delší variantu péče o dítě, budete pobírat nižší částku.

Pokud se v průběhu měsíců na mateřské rozhodnete pro změnu režimu čerpání, neměly by úřady dělat žádné problémy. Nesmíte si ale délku čerpání měnit častěji než jednou za tři měsíce. O peníze lze žádat i zpětně, ale nejpozději do tří měsíců.

Rodiče mohou brát příspěvky i na děti ve školce, ale děti mladší dvou let mohou být v předškolním zařízení maximálně 46 hodin měsíčně.

Žádosti o příspěvek vyřizují úřady práce podle vašeho místa trvalého pobytu, daný formulář si můžete stáhnout na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články