I vaše telefonní číslo může být zneužit spoofingem

21. 11. 2018 – 18:20 | Spotřebitelé | red | Diskuze:

I vaše telefonní číslo může být zneužit spoofingem
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Spoofing je případ, kdy někdo cíleně použije vaše telefonní číslo jako identifikaci při volání jiným lidem. V současnosti neexistuje spolehlivý způsob, jak se mu bránit, upozorňuje francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Když vám začnou volat lidé, že od vás mají nepřijatý hovor, kterého si nejste vědomi a není ani uveden ve výpisu volání vašeho mobilu, stali jste se možná obětí telefonního spoofingu. Když těmto lidem někdo v rámci marketingové či jiné obvolávací akce telefonoval, nastavil vaše číslo jako to, které se u nich objevilo jako číslo volajícího.

Francouzský telekomunikační úřad (ARCEP) ve svém prohlášení z poloviny roku 2018 informoval o četných zneužitích soukromých telefonních čísel. Obvolávající společnosti pro to využívají různé neférové techniky Zadáním místního čísla nebo čísla s mobilní předvolbou se snaží zvýšit počet přijetí hovoru, uvést volaného v omyl, obelstít filtry blokování čísel, vyhnout se obvinění z obtěžování či nevyžádané reklamy, ale i omezením, která platí u některých hovorů z neevropských zemí.

Vzhledem k tomu, že tento neduh nebyl dosud dostatečně řešen, je obtížné proti němu bojovat. Žádný zákon spoofing ve skutečnosti nezakazuje. Podle francouzských nařízení by sice měl být majitel použitého čísla informován a s jeho použitím souhlasit, a pokud volající nerespektuje jistá pravidla, neměl by ve své činnosti pokračovat, ale jedná se o doporučení správného jednání a není určen žádný právní postih v případě jeho porušení. Na druhou stranu je krádež identity, včetně čísla telefonu jako osobního údaje, trestná. V případě spoofingu ovšem není pachatel vystopovatelný a je nemožné proti němu získat důkazy, tedy až na vzácné výjimky.

Při podezření na zneužití vašeho telefonního čísla se obraťte na svého telefonního operátora a problém mu nahlaste. Nejspíše vám poradí na přechodnou dobu číslo zablokovat nebo jej dokonce změnit. Lepší je nebezpečí spoofingu předcházet a své číslo neposkytovat jen tak někomu.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články