iDNES.cz - Daň z domů vzrostla až pětinásobně, vlastníci nemovitostí jsou v šoku

30. 5. 2009 – 8:27 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

iDNES.cz - Daň z domů vzrostla až pětinásobně, vlastníci nemovitostí jsou v šoku
Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Na finančních úřadech se den co den objevují rozhořčení lidé se složenkou na zaplacení daně z nemovitosti v ruce. Suma na růžovém lístku je totiž někde ve srovnání s loňskem několikanásobná. Novela zákona totiž umožnila obcím zvednout základní sazbu například až na pětinásobek.


Využila toho asi každá dvacátá obec. Včetně několika krajských měst. A další o zvýšení uvažují pro příští rok.

Například v Hradci Králové nebo v Ústí nad Labem lidé za vlastnictví domu nebo parcely zaplatí mnohem více než v Praze. V hlavním městě se za metr čtvereční jednopodlažního domu platí 4,50, v Ústí je to 10,50 Kč. Loni to bylo třikrát méně.

- Daň z nemovitostí: Připravte se na placení
-
Chcete snížit daně o zaplacené úroky z bydlení? Nesmíte refinancovat!
-
MF plánuje zrušit daň z převodu nemovitostí
 
\"Lidé si chodí stěžovat a nechápavě se ptají, proč je na složence tak strašné číslo,\" popisuje situaci mluvčí ústeckého finančního ředitelství Jiří Kotous.

Minimálně dvojnásobnou daň budou letos platit majitelé domů v každé dvacáté obci v zemi. Na deseti místech dokonce stoupla sazba pětinásobně, ale většinou jde o malé vesnice, kde je základní sazba tak nízká, že lidé připlatí většinou za nemovitost jen pár set korun.

Ve velkých městech znamená i dvojnásobné zdražení nárůst rodinných výdajů v řádu tisíců.

Další zvyšování zbrzdí volby

Většina měst a vesnic, kde sazba vzrostla, obhajuje vyšší daň výhodami, které přinesou. \"Místním lidem jsme to vždycky schopni vrátit například investicemi do infrastruktury,\" hájí dvojnásobné navýšení daně starosta Rokycan Karel Ferschman.

V Dukovanech na Jihlavsku, kde vzrostla daň na pětinásobek, dokonce dostanou lidé většinu peněz zpátky. \"Formou příspěvku na údržbu nemovitostí jim přímo vrátíme čtyři pětiny vybrané daně,\" uvedl starosta obce Miloš Kudera.

Proč tedy vůbec obec daň zvyšovala? \"Kvůli jaderné elektrárně. Díky vyšší sazbě dostaneme odhadem pět až šest milionů korun navíc,\" libuje si Kudera.

Zatímco letos čekal \"složenkový\" šok jen zlomek obyvatel v zemi, příští rok by jich mohlo být mnohem víc. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obecních pokladen. A ty budou podle odhadů ministerstva financí letos chudší minimálně o osm procent příjmů z daní, které přerozděluje stát.

Nižší příjmy dokonce v úterý vyprovokovaly malé obce k protestu proti způsobu přerozdělování daní, který podle nich protežuje velká města.


Celý článek na iDNES.cz


Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články