Inspektoři: Stopnout příval nekvalitního medu půjde těžko

15. 8. 2012 – 18:41 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Inspektoři: Stopnout příval nekvalitního medu půjde těžko
Za špatnou kvalitou medu je podle SZPI zejména tlak na cenu. Podobně se vyjadřují i včelaři., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České obchody čím dál tím více zaplavuje falšovaný med, obrana proti tomuto fenoménu je ale složitá, tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Novináře o tom ve středu informoval náměstek inspekce Martin Klanica.

"My jako potravinářská inspekce kontrolujme kvalitu medu až u prodejců a výsledky těchto kontrol nejsou příliš uspokojivé. Dostáváme i celou řadu podnětů ke kontrolám u výrobců či dodavatelů. Problémem ovšem je, že toto je kontrolní doména Státní veterinární správy. Ta opakovaně pochybení nenachází, avšak naše vzorky přímo z obchodů ukazují něco jiného. Nedovedu si představit, že by samotní obchodníci do medu přidávali látky, které tam nepatří či med jinak upravovali," uvedl náměstek.

Má pocit, jako by veterinární správa výstupy SZPI ani nečetla. Potravináři přitom podle Klanicy objevují stále nové a nové metody, jak výrobci med falšují a upravují. "Bohužel, můžeme říci, že výrobci a dodavatelé medu jsou o krok až dva dopředu před kontrolními orgány," řekl Klanica.

Za špatnou kvalitou medu je podle SZPI zejména tlak na cenu. Podobně se vyjadřují i včelaři. "Nám by ani nevadilo, že se prodávají náhražky medu, ať už naše nebo zahraniční. Jen se jim nesmí říkat med a spotřebiteli musí být jasné, že si med nekupuje," uvedl za včelaře Rudolf Peleška.

Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 23,030 23,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články