Investice do pozemků: Kdy je výhodná? Ceny nemovitostí klesají

20. 3. 2013 – 0:01 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Investice do pozemků: Kdy je výhodná? Ceny nemovitostí klesají
Do panelových bytů se přitom stěhují nejčastěji mladí příslušníci střední třídy a cizinci, pro něž je to obvykle přechodné řešení, než dosáhnou na bydlení podle vlastních představ. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V časech ekonomické recese je rozumné investovat do pozemků, nejvýhodněji se dá přitom včasný nákup zhodnotit tam, kde je k dispozici málo místa, tedy ve velkých městech. Proti tomu ceny nemovitostí v dobách krize klesají, vysvětlil v úterý ekonom Petr Ort z Bankovního institutu VŠ.

"Například cena čtverečního metru stavební parcely v Praze-Kunraticích se vyšplhala během pár let ze sedmi na deset tisíc korun," řekl Petr Ort. Dodal, že pokles cen nemovitostí se letos vůbec poprvé od roku 1996, kdy začal údaje analyzovat, vyskytl také v prémiových lokalitách, jako je například Praha 1 nebo Karlovy Vary.

Téměř úplně se podle jeho slov zastavily také developerské projekty výstavby rodinných domků kvůli nedostatku zákazníků. "Trh s domky tak dnes ve většině případů iniciují pouze změny v rodinách, zejména rozvody a úmrtí," vysvětlil situaci Ort.

Nejvýraznější propad cen zaznamenaly podle analýzy projekty individuálního bydlení z let 1992 až 1997, zejména v takzvaných satelitních městečkách, kde se tržní ceny v důsledku realitní krize propadly až o třicet procent. "Překvapivě však roste zájem o bydlení v donedávna vysmívaných a odsuzovaných panelácích," říká ekonom.

Do panelových bytů se přitom stěhují nejčastěji mladí příslušníci střední třídy a cizinci, pro něž je to obvykle přechodné řešení, než dosáhnou na bydlení podle vlastních představ. Atraktivitě paneláků ale přispěl také program revitalizace a zateplení. "Předpovědi, že se panelová sídliště postupně změní v ghetta pro sociálně slabší obyvatele, jako je tomu na Západě, se u nás nevyplnila," zakončil Petr Ort.

Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,730
USD 23,280 23,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články