Investoři mají podstatně větší zájem o riskantní investice do nemovitostí

18. 10. 2011 – 17:17 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Investoři mají podstatně větší zájem o riskantní investice do nemovitostí
Většina dotázaných respondentů (40 procent) také uvedla, že poptávka po kancelářích roste stejně jako nájemné, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zájem o riskantní investice v Evropě od počátku roku 2011 vzrostl o 43 procenta, na celosvětové úrovni zájem vzrostl o 46 procenta, nejvýrazněji v Kanadě, a to o 64 procent. V úterý o tom informovala společnost Společnost Colliers International.

Jak firma dále uvedla, v Evropě 64 procent dotázaných investorů uvedlo, že navýšení jejich investic do nemovitostí je více než pravděpodobné. Nicméně objem vhodných projektů je stále znepokojující pro 49 procent, nabídka projektů „na prodej“ zůstává klíčovou bariérou expanze a více než 54 procent uvádí, že je zaměřeno na klíčové projekty s návratností investic 5-10 procent. Celkem 57 procent investorů oznámilo, že jejich chuť riskovat se od počátku roku nezvýšila.

Na globální úrovni přibližně 71 procent respondentů deklarovalo, že je více jak pravděpodobné, že se budou zajímat o expanzi. Stejně jako v Evropě, největší obava globálních investorů je, zda na trhu je dostatek projektů na prodej, které umožní naplnit jejich očekávání.

„Vzhledem k pokračující averzi investorů k riskantním investicím a nedávným investičním trendům v Evropě, budeme i nadále svědky snah o nákup kancelářských nemovitostí v Londýně a Paříži. Těsně je bude následovat Německo se svými maloobchodními nemovitostmi na celém území a Hamburk s nabídkou kancelářských budov,“ uvedl ředitel mezinárodních investic z Colliers International UK Ewen Hill.

Ukazatelé nákladů na zajištění financí pro nákup nemovitostí nevykazují žádné zlepšení. Celkem 41 procent evropských investorů ve skutečnosti hlásí nárůst finančních nákladů a 44 procent jich uvádí, že nezaznamenali žádnou změnu. Oproti tomu 68 procent dotázaných investorů z Kanady potvrdilo, že náklady na obhospodařování dluhu jim klesly.

Většina dotázaných respondentů (40 procent) také uvedla, že poptávka po kancelářích roste stejně jako nájemné. Jelikož ale investoři momentálně upřednostňují právě investice do realit vyšší kategorie, je podle firmy velice pravděpodobné, že výsledky v této oblasti trhu nejsou zcela přesné a následně tedy plně nereflektují spíše temnější výhled sekundárního trhu.

Při pohledu do budoucna, téměř dvě třetiny evropských respondentů očekávají, že se v následujících 12 měsících cyklus zlepší. Nicméně investoři nejsou příliš optimističtí ohledně růstu nájemného. Dvě třetiny si myslí, že nájemné nepřesáhne míru inflace v dalších pěti letech. V kontrastu s tímto očekáváním investoři v Austrálii a na Novém Zélandu věří, že nájemné inflaci přesáhne.

Při pohledu na atraktivitu nemovitostí, coby vhodnou příležitost k investici, ve srovnání s obdobím před deseti lety většina evropských investorů (62 procent) uvedla, že jejich atraktivita se nezvýšila. Změny pracovních postupů na trhu s kancelářskými nemovitostmi a zejména nástup on-line maloobchodu měly negativní dopad na nízkou kvalitu nemovitostí na sekundárních trzích, které se staly nemoderními.

Jak firma sdělila, dobrou zprávou může být názor mnoha respondentů, že větší transparentnost informací o návratnosti vložených investic do realit napomohla jejich větší atraktivnosti. Zejména investoři z řad institucí, jejichž výnosy jsou měřitelné oproti jiným aktivům, mají nyní spolehlivý nástroj.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,410
USD 22,400 22,580
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články