Islanďané nechtějí splatit odškodnění klientům zkrachovalé soukromé banky

10. 4. 2011 – 20:10 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Islanďané nechtějí splatit odškodnění klientům zkrachovalé soukromé banky
Mnoho voličů zejména nesouhlasilo s faktem, že by země musela platit za chyby bankéřů | zdroj: NašePeníze.cz

Islandští voliči v sobotním referendu odmítli vládní plán, podle něhož měl Reykjavík splatit finance, kterými Velká Británie a Nizozemsko odškodnily klienty zkrachovalé banky Icesave.

V říjnu 2008 zkrachovala Icesave, což byla internetová pobočka banky Landsbanki. Její pád zasáhl tisíce střadatelů ve Velké Británii a Nizozemsku. Vlády obou států se později rozhodly klienty zkrachovalé islandské banky odškodnit. Britská a nizozemská vláda chtějí, aby Reykjavík vyplatil peníze, kterými obě země vykompenzovaly své střadatele, jež měli účty právě u Icesave. Island by měl vládám oběma zemí splatit zhruba pět miliard dolarů (85 miliard Kč).

Mnoho voličů zejména nesouhlasilo s faktem, že by země musela platit za chyby bankéřů. K hlasování navíc došlo v době, kdy se země stále snaží vyrovnat s dopady finanční a ekonomické krize. Politologové a analytici doufali, že pozitivní výsledek referenda umožní zemi návrat na mezinárodní finanční trhy.

Podle předběžných výsledků proti hlasovalo zhruba 58 procent voličů. Plán vlády podpořilo pouze 42 procent. Je to již podruhé, co obyvatelé Islandu zamítli návrh na splacení peněz Velké Británii a Nizozemsku, protože podobně se vyslovili i v březnu loňského roku.

"Vyhrála nejhorší možnost. Toto hlasování rozdělilo národ na dvě části," sdělila premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová. Ta se obává, že zemi hrozí nejistota. "Musíme udělat vše, co bude možné, abychom zabránili vyústění v podobě politického a ekonomického chaosu," míní premiérka.

S výsledky referenda vyslovili zklamání představitelé Velké Británie a Nizozemska. "Samozřejmě nás zklamalo, že obyvatelé Islandu odmítli již vyjednané řešení," prohlásil náměstek britského ministra financí Danny Alexander s tím, že respektuje vůli Islanďanů. "Zdá se, že tento proces skončí až u soudu," dodal.

V podobném duchu se vyslovil ministr financí Nizozemska Jan Kees de Jager. "Jsem velmi zklamaný, že dohoda o Icesave neprošla. Není to dobré pro Island, ani pro Nizozemsko," sdělil. "Čas pro jednání vypršel, Island je stále zavázán platit. Nyní je na soudech, aby rozhodly," uzavřel ministr.

Jak podotkla agentura Reuters, dohoda o odškodnění má pro Reykjavík klíčový význam, protože země v současné době usiluje o vstup do Evropské unie (EU).

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články