Islanďané nechtějí splatit odškodnění klientům zkrachovalé soukromé banky

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Islandští voliči v sobotním referendu odmítli vládní plán, podle něhož měl Reykjavík splatit finance, kterými Velká Británie a Nizozemsko odškodnily klienty zkrachovalé banky Icesave.

Mnoho voličů zejména nesouhlasilo s faktem, že by země musela platit za chyby bankéřů

Mnoho voličů zejména nesouhlasilo s faktem, že by země musela platit za chyby bankéřů , zdroj: NašePeníze.cz

V říjnu 2008 zkrachovala Icesave, což byla internetová pobočka banky Landsbanki. Její pád zasáhl tisíce střadatelů ve Velké Británii a Nizozemsku. Vlády obou států se později rozhodly klienty zkrachovalé islandské banky odškodnit. Britská a nizozemská vláda chtějí, aby Reykjavík vyplatil peníze, kterými obě země vykompenzovaly své střadatele, jež měli účty právě u Icesave. Island by měl vládám oběma zemí splatit zhruba pět miliard dolarů (85 miliard Kč).

Mnoho voličů zejména nesouhlasilo s faktem, že by země musela platit za chyby bankéřů. K hlasování navíc došlo v době, kdy se země stále snaží vyrovnat s dopady finanční a ekonomické krize. Politologové a analytici doufali, že pozitivní výsledek referenda umožní zemi návrat na mezinárodní finanční trhy.

Podle předběžných výsledků proti hlasovalo zhruba 58 procent voličů. Plán vlády podpořilo pouze 42 procent. Je to již podruhé, co obyvatelé Islandu zamítli návrh na splacení peněz Velké Británii a Nizozemsku, protože podobně se vyslovili i v březnu loňského roku.

"Vyhrála nejhorší možnost. Toto hlasování rozdělilo národ na dvě části," sdělila premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová. Ta se obává, že zemi hrozí nejistota. "Musíme udělat vše, co bude možné, abychom zabránili vyústění v podobě politického a ekonomického chaosu," míní premiérka.

S výsledky referenda vyslovili zklamání představitelé Velké Británie a Nizozemska. "Samozřejmě nás zklamalo, že obyvatelé Islandu odmítli již vyjednané řešení," prohlásil náměstek britského ministra financí Danny Alexander s tím, že respektuje vůli Islanďanů. "Zdá se, že tento proces skončí až u soudu," dodal.

V podobném duchu se vyslovil ministr financí Nizozemska Jan Kees de Jager. "Jsem velmi zklamaný, že dohoda o Icesave neprošla. Není to dobré pro Island, ani pro Nizozemsko," sdělil. "Čas pro jednání vypršel, Island je stále zavázán platit. Nyní je na soudech, aby rozhodly," uzavřel ministr.

Jak podotkla agentura Reuters, dohoda o odškodnění má pro Reykjavík klíčový význam, protože země v současné době usiluje o vstup do Evropské unie (EU).

-Simone Radacicova | MED

Tagy: Island banka krach odškodnění