Jak hospodaří země evropské unie? Pro nás "dobré" zprávy

- Evropská unie autor: Redakce NašePeníze.cz

Který stát Evropské unie v loňském roce nejlépe hospodařil? Nepochybně Němci. Spolková republika byla totiž jediným státem unie, který měl přebytkový státní rozpočet. Poukázal to v pondělí deník Le Figaro s odvoláním na Eurostat.

Nejhoršího výsledku dosáhlo Španělsko, kde schodek státního rozpočtu loni činil 10,6 procenta HDP, následuje Řecko (10 procent HDP), a Irsko (7,6 procenta HDP). Foto:SXC

Nejhoršího výsledku dosáhlo Španělsko, kde schodek státního rozpočtu loni činil 10,6 procenta HDP, následuje Řecko (10 procent HDP), a Irsko (7,6 procenta HDP). Foto:SXC, zdroj: NašePeníze.cz

V dobách hospodářské recese vykázaly všechny země unie kromě Německa schodkové rozpočty. Ekonomický motor Evropy dokázal do státní kasy nasbírat 0,2 procenta HDP, tedy o čtyři miliardy euro více než utratil. To je daleko více než předpokládali odborníci.

Dobrá čísla z Německa by tak mohla nahrávat oživení hospodářského růstu v dalších zemích EU v následujícím období.

Zbytek zemí se však tone v červených číslech. Nejhoršího výsledku dosáhlo Španělsko, kde schodek státního rozpočtu loni činil 10,6 procenta HDP, následuje Řecko (10 procent HDP), a Irsko (7,6 procenta HDP).

Martin Carek | MED

Tagy: Evropa Německo ekonomika hospodaření Evropská unie