Jak klesnou sociální dávky a jaké budou podmínky pro nezaměstnané?

4. 8. 2010 – 20:28 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak klesnou sociální dávky a jaké budou podmínky pro nezaměstnané?
Vláda předpokládá, že se jí podaří prosadit rozšíření nehotovostní výplaty sociálních dávek, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) v programovém prohlášení slibuje zefektivnění vyplácení plateb v sociálním systému a reformu důchodového systému. Vláda přiznává, že některé příspěvky se zkrátí a odůvodňuje to snahou zamezit jejich zneužívání.

Výplaty všech podpor a příspěvků budou podmíněné předložením čestného prohlášení, pokud má žadatel děti, přibude ještě jedna podmínka - zajištění řádné docházky jeho dětí do školy.

 

<%Anketa37%>

 

Nížší podpora pro ty, co dají sami výpověď

 

Podpora v nezaměstnanosti se podle záměrů kabinetu bude vázat na aktivitu nezaměstnaného, sníží se těm, kteří ukončí pracovní poměr z vlastní vůle.

V případě nemocenské vláda počítá s tím, že zachová náhradový poměr výplaty nemocenské na úrovni letošního roku, tedy na částce ve výši 60 procent platu po dvou měsících nemoci. Prodlouží úhradu nemocenského zaměstnavatelem ze současných 3 + 7 dnů (neoplacené dny+ počet dnů hrazených zaměstnavatelem) nově na 3 + 12 dnů. Tento systém by platit po dobu tří let. Pak se opět vrátil stav, který je platný letos, což je 3 + 7 dnů, aby se zjistilo, jak novinka dopadla na podnikatele s méně než deseti zaměstnanci.

 

<%Anketa167%>

 

Porodné jen a první dítě

 

Kabinet počítá s tím, že se zruší sociální příplatek. Porodné se bude vyplácet jen na první dítě a jen u rodin, které budou mít příjem menší než 2,4násobek životního minima. Výše rodičovského příspěvku vypláceného po dobu čtyř let by se měla snížit tak, aby tato varianta byla v úhrnu stejně výhodná, jako rodičovský příspěvek vyplácený po dobu dvou let.

Redukcí by měl podle plánů ministrů projít také příspěvek na péči v 1. stupni invalidity, sníží se na 800 korun měsíčně, což podle koalice odpovídá skutečným nákladům na péči těchto osob. Posuzování se zpřísní a peníze se vyplatí jen těm, kterým náleží, nikoliv lidem, kteří o něj pečují.

Výše dávek hmotné nouze se více odstupňuje podle aktivity žadatele, vláda předpokládá, že se jí podaří prosadit rozšíření nehotovostní výplaty sociálních dávek z dávek hmotné nouze na další dávky, pokud bude nutné chránit zájmy dětí. Slibuje, že se ošetří i možnost zneužívání dávek, například na gamblerství nebo alkohol.

Kabinet počítá s tím, že se zpřísní postoj k neplatičům nájemného a pořádkových pokut. Pokud tito lidé pobírají sociální dávky a podpory, pokuty a dluhy se jim budou strhávat přímo z těchto dávek. Rozšíří se využívání institutu zvláštního příjemce, což umožní odevzdávat část dávek přímo věřitelům.

Obce by měly důsledněji provádět terénní průzkumy v domácnostech odkázaných na podporu a měla by se pravidelně ověřovat pravdivost údajů v žádostech příjemců dávek. Kabinet se podle svého programového prohlášení chce zasadit o to, aby obce mohly využívat část prostředků z odejmutých nebo nevyplacených dávek na mimořádnou sociální pomoc pro potřebné.

-Jitka Zadražilová, Mediafax

Kam dál?

- Sociální dávky bude vyplácet jen jeden superúřad

- Sociální dávky mají být jen za řádnou školní docházku dětí

- Porodné se bude vyplácet jen na první dítě

- Sociální dávky stojí Čechy hodně peněz. Schodek státního rozpočtu se díky nim nedaří držet na uzdě

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články