20. 12. 2018 09:03 - Investice
Ve světě kolem nás se stále častěji – ať už v médiích, v televizi nebo v odborných diskuzích – mluví o přicházející recesi v USA a možné další globální ekonomické krizi. Pravdou je, že americká ekonomika je na vrcholu a například tamní nemovitostní či pracovní trh již nemůže ekonomice nabídnout mnoho prostoru pro růst.
Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com
Obavy však zveličuje současné dění na akciových trzích, kdy jsme svědky vyšší kolísavosti z důvodů méně předvídatelné jak monetární politiky v podání americké centrální banky, tak fiskální politiky v podání nevyzpytatelného amerického prezidenta Donalda Trumpa. I proto hlavní tržní indexy v Americe v letošním roce příliš radosti investorům nepřinesly.
Rok 2019 bude pravděpodobně pokračováním vývoje letošního roku. Čeká nás zřejmě vyšší kolísavost trhů, geopolitické napětí mezi USA a Čínou, ale i nevyzpytatelná situace ohledně úrokových sazeb v eurozóně. Věříme však, že se recese zatím obávat nemusíme, přestože je již takové riziko od roku 2008 blíže než kdy dříve. Jsme přesvědčeni, že ekonomika USA zpomalí, bude však nadále růst. Myslíme si, že žádná krize podobná té z roku 2008 v následujících letech nenastane, jelikož na trhu není žádná tikající bomba, která by ji spustila.
Z hlediska finančních aktiv věříme, že se bude dařit rozvojovým trhům, a to v případě, že již dolar nebude posilovat, jako tomu bylo v letošním roce, a že současně zůstanou americké úrokové sazby relativně stabilní podle očekávání. Pozitivně se vyvíjí tuzemský peněžní trh, který začíná být po dlouhé době investičně zajímavý díky rostoucím úrokovým sazbám. Věříme také zlepšenému globálnímu růstu, a to v případě, že se bude dařit čínské ekonomice. Naopak evropská finanční aktiva jsou pro nás velkým otazníkem z důvodů politicky vyhrocených událostí Brexitu, Itálie a nově i možných francouzských protestů. Všechny tyto úvahy jsou zakomponovány v našich investičních strategiích, které stavíme tak, abychom minimalizovali dopad možných tržních poklesů.
U delších investičních horizontů je totiž naprosto běžné, že trhy jeden rok vydělávají více, druhý méně. Nicméně pravidelné investice s dlouhodobým horizontem mohou na zvýšené volatilitě, i díky efektu průměrování cen, přinášet zajímavé výnosy. Důležité je neměnit nastavenou strategii a nepodléhat rychlým závěrům. V historii vždy nejvíce vydělávali ti, kteří se v podobných časech drželi svých horizontů a naopak ve chvílích „levnějších“ trhů investovali více.
Složitější situace bude pro konzervativní investory a pro investory s krátkodobým horizontem do tří let. Zde nám ale nahrává již zmíněný růst úrokových sazeb, díky kterému budeme moci dosahovat výnosů pokrývajících inflaci s minimálním tržním rizikem.
Tagy: ekonomika investice světová ekonomika investování zhodnocení
Zdroje: Swiss Life Select
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)