Jak se skutečně zbavit dluhů?

18. 1. 2018 – 0:00 | Naše peníze | red | Diskuze:

Jak se skutečně zbavit dluhů?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Rozhodli jste se po svátečním utrácení udělat přítrž nerozvážnému rozhazování peněz a nedostávat se s kreditkou do mínusu? A pohlídat si vlastní nebo rodinný rozpočet obecně tak, aby byl krásně vyrovnaný, nic vás nezaskočilo a nemuseli jste řešit dluhy? Budete-li se řídit radami kolegů sdružení dTest, jistě se vám to povede.

Ať je to novoroční předsevzetí nebo již dřívější rozhodnutí, udržet své finance pod kontrolou není vždy jednoduché. Lákadel je hodně, dalších starostí také, myslet jen na peníze a šetření nám většinou na radosti ze života nepřidá. Podle americké Národní nadace úvěrového poradenství si v roce 2017 udělalo peněžní plán a mělo své výdaje pod kontrolou méně než polovina Američanů. Udržet platební schopnost na kreditní kartě znamenalo pro 22 % respondentů provedeného výzkumu tvrdý boj.

Jak na to?

Ten, komu se daří udržet své finance v pořádku, často zjišťuje, jak na to, způsobem pokus-omyl. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports na svých stránkách nabízí několik rad.

  • Utrácejte jen to, co máte. Udělat si rozpočet obvykle znamená naplánovat si příjmy i výdaje předem, tedy do krátké či delší budoucnosti. Jednodušší je však mít kontrolu nad dnešním, současným stavem svých účtu. Mnozí utrácejí peníze, které ještě nemají. Utrácet byste však měli to, co jste dostali nejméně před 30 dny. Abyste si to usnadnili, popište si každou korunu, kterou máte, napište si, co s ní zaplatíte nebo co se s ní má stát. A co nemůžete zaplatit hned, nekupujte. Je to lepší než neustále řešit dluhy.
  • Opakujte to každý měsíc znovu. Sledování každé drobné útraty může být otrava, zejména pokud máte hodně drobných jednotlivých měsíčních výdajů. Pokud to však na týden nebo dva vzdáte, těžko to pak budete dohánět.
  • Na konci měsíce zaplaťte dluh na kreditce. Umožní vám to začít ten další načisto. Určete si měsíční výdajový strop a snažte se nepřečerpat svůj účet. Sledujte jeho stav. Pokud po dvou týdnech dosáhnete 80 % svého limitu, po zbytek měsíce se budete muset více držet na uzdě.
  • Neplaťte dluh příležitostně, jen když náhodou máte víc peněz. Důležité je vytvořit si strategii, rozhodnout se, co uhasíte dříve a co později, třeba podle výše úroku nebo částky. Plné splacení menší částky vám může dodat sebevědomí a pomoct pak zvládnout vše ostatní. Platit jen příležitostně nemusí pomoct problém vyřešit a mohlo by proto časem vést k pocitu beznaděje a nekonečnosti splácení.
  • Používejte výhod trvalého platebního příkazu. Neprošvihnete tak pravidelné platby a nebudete platit penále.
  • Využijte techniky a výhod otevřeného bankovnictví. Někdo si rád vše zapíše tužkou na papír, pro jiného je řešením počítačový účetní software nebo mobilní aplikace. Vyberte si to, co vám nejvíce vyhovuje. Se začátkem českého otevřeného bankovnictví v polovině ledna se otevírá možnost propojit své účty, zjednodušuje se přehled, plánování i zacházení s penězi, což logicky pomůže i při řešení zadluženosti.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv způsob řízení svých financí, počítejte s občasnými zádrhely a postupným zdokonalováním. Vždy můžete své plány pozměnit, to patří k věci. Rozhodně si však vytvořte systém, který vám bude blízký a bude fungovat. Zvyknete si, za rok to pro vás bude naprostá samozřejmost a své peněžní záležitosti povedete mnohem úspěšněji a sebevědoměji.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články