Jak se slaví Velikonoce v Evropě

3. 4. 2010 – 5:51 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak se slaví Velikonoce v Evropě
Jak se slaví Velikonoce v Evropě, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, ale s oblibou je slaví i lidé, kteří nejsou nábožensky založení. Každá členská země EU má při oslavách Velikonoc své tradice a zvyklosti.

Ty se samozřejmě liší, nicméně období, ve kterém tyto oslavy probíhají, je stanoveno na stejnou dobu – datum připadá na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarním bodem.

V některých členských státech EU jsou velikonoční zvyky podobné jako v České republice – hlavními symboly Velikonoc jsou malovaná vajíčka, pomlázka a beránek. Existují ale i země, jejichž zvyky bychom u nás nenašli.

 

Velikonoce v Dánsku

 

Například v Dánsku si lidé píší tzv. „škádlivé dopisy“, podepsané pouze počtem teček, který odpovídá počtu písmenek ve jménu odesílatele. Do dopisu se vkládá sněženka jako symbol první květiny v roce. S dopisy jsou spjaté tradice i v dalších severských státech.

 

Velikonoce ve Švédsku

 

Ve Švédsku nosí dopisy děti převlečené za čarodějnice. Ty přiběhnou se zapečetěným dopisem, strčí jej adresátovi pod dveře, někde se schovají a čekají, jak bude dotyčný reagovat.

 

Velikonoce ve Finsku

 

Ve Finsku jsou Velikonoce také spjaté s čarodějnicemi – často se za ně převlékají malé děti, které chodí po domech, přednášejí koledy a dostávají za odměnu peníze a cukroví. Ve Finsku je ejobvyklejším velikonočním jídlem tradiční finská mísa mämmi, tmavá hnědá ovesná kaše vyrobená z vody a ovesného slazeného žitného sladu.

V jižních zemích jsou Velikonoce spjaty s průvody a procesími.

 

Velikonce ve Španělsku

 

Ve Španělsku je počet procesí úměrný počtu kostelů a velikosti města. Každé má na začátku průvodu kajícníky s vysokými kuželovitými čepicemi.

 

Velikonce v Portugalsku

 

V Portugalsku se na Velký pátek koná procesí Ecce Homo, v jehož čele pochodují „Farricocos“, což jsou bosí muži v tunikách s kapucí.

 

Velikonce na Maltě

 

Na Maltě se v mnoha městech konají procesí se sochami, znázorňující křížovou cestu Ježíše Krista.

 

Velikonce v Itálii a na Kypru

 

V Itálii a na Kypru se velikonoční tradice spojují hlavně s jídlem. V Itálii je tradičním pokrmem pečené jehněčí a preclíky. O Italech se také říká, že to byli právě oni, kdo vynalezl čokoládová velikonoční vajíčka.

Na Kypru se peče „laounes“, tj. sýrový koláč, který se skládá z nastrouhaného sýru, vajíček a mátové náplně a je vytvarován do trojúhelníkovitého či čtvercového tvaru. Na Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí je především na vesnicích zvykem obědvat v blízkosti kostela. Každá rodina si přinese jídlo a pití a zasedne za dlouhé stoly smontované z dřevěných desek.

 

Velikonce v Anglii

 

Zajímavé velikonoční zvyky se dodržují i ve Velké Británii . Patří mezi ně například pořádání jarních závodů univerzit z Cambridge a Oxfordu na Temži v Londýně nebo tradice palačinkových závodů. Závodí ženy – mužům je tato tradice odpírána. Na pánvích mají závodnice při běhu, který startuje pravidelně odpoledne o masopustním úterý, rozpečené lívance.

 

Velikonce ve Slovinsku

 

Ve Slovinsku rolníci často pro štěstí rozmisťují vajíčka kolem svých příbytků. Někteří z nich dokonce přilepují skořápky na strop, aby tak udrželi co nejdál od svých příbytků šváby.

(Zdroj: EC News, SOS)

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články