Jak to bude se stavebním spořením a má ještě smysl?

12. 9. 2011 – 22:31 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak to bude se stavebním spořením a má ještě smysl?
Podpora stavebního spoření byla v České republice nastavena velmi vstřícně pro střadatele, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh na omezení státní podpory u stavebního spoření. Stát tak chce ušetřit až šest miliard korun. Omezení však musí ještě posvětit jak Senát, tak prezident republiky. Co a kdy se tedy změní?

Vláda již podruhé schválila snížení státní podpory u stavebního spoření. Původní návrh v dubnu zrušil Ústavní soud. Rozhodnutí bylo v rozporu s platnou legislativou a s okamžitou platností zrušil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Zbytek zákona Ústavní soud ponechal do konce letošního roku v platnosti.

Příspěvek za rok 2011, který se bude vyplácet začátkem roku 2012, bude maximálně dva tisíce korun, a to v případě, že si klient vloží za rok na stavební spoření 20 000 korun. Tato maximální částka bude platit jak pro nové, tak už i existující smlouvy. Nově se také budou zdaňovat i úroky z vkladů. Loni činil státní příspěvek ve výši 15 % z naspořené částky (max. z 20 tis. Kč) pro smlouvy uzavřené v roce 2004 a později, u starších smluv ve výši 25 % maximálně z 18 tis. Kč.

TIP: Stavební spořitelny klamou veřejnost

Kdyby vláda návrh znovu neschválila, od ledna 2012 by přestalo omezení státní podpory platit a příspěvek by se vrátil na svou původní hranici. Parlament tedy potvrdil současný stav stavebního spoření.

Stavební spořitelny také za letošní rok mají povinnost strhávat 15 procent připsaných výnosů ve formě srážkové daně. Je totiž zrušeno osvobození úroků a vkladů od základu daně z příjmu.

„Vláda se snaží opětovně prosadit legislativním procesem snížení podpory stavebního spoření. Je logické, že v okamžiku, kdy není ve státním rozpočtu dostatek zdrojů, se výdaje musí v některých oblastech uskrovnit. Vzhledem k tomu, že Česká republika dlouhodobě utrácí více peněz, než kolik vybere na daních, je logické, že dříve či později se musí narazit na hranici maximálního dluhu. Na tuto hranici narazily některé jiné země a všichni vidíme, jaké dramatické důsledky to má,“ uvádí Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD ČR.

Stavení spoření je velmi oblíbené právě kvůli státní podpoře. Nejvyšší podpora byla u smluv uzavřených do konce roku 2003, kdy se vyšplhala až na 4 500 korun ročně. I u nich je ale již v letošním roce snížena na maximálně 2 tis. Kč.

„Podpora stavebního spoření byla v České republice nastavena velmi vstřícně pro střadatele. Takto velká finanční státní podpora není ani v mnohem bohatších okolních zemích. Příspěvek státu se sníží z 15 na 10 % naspořené částky, maximálně na 2 000 Kč. Zdaněny budou jak úroky z vkladů, tak úroky ze státní podpory. Stavební spoření se tak stane mnohem méně výhodné. Masívní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme. Očekáváme spíše postupný, dlouhodobý odklon, který nebude nijak extrémně dramatický,“ dodává Tomáš Rampula.

Stavební spoření bude účelové

Další změny, které připravuje ministerstvo financí v rámci stavebního spoření, se týkají účelovosti. Pravděpodobně od roku 2013 získají státní podporu jen ti, kteří státní příspěvek využijí opravdu jen na bydlení, nebo si vezmou od stavební spořitelny úvěr. (Více čtěte v článku: Stavební spoření: Co půjde zaplatit ze státní podpory?)

Čáru přes rozpočet stavebním spořitelnám možná udělá rok 2015. Od tohoto roku budou moci stavební spoření poskytovat i univerzální banky. Podle momentálního návrhu banka nebude limitována ve způsobu využití peněz ze stavebního spoření. Banky tedy budou moci s financemi náklad naprosto stejně jako s ostatními primárními vklady.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kam dál?

- Spoříte dítěti na jeho účet? Pozor, pak jsou to jeho peníze a ne vaše

- Stavební spoření - aneb - Mějte se na pozoru

- Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření!

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články