Jak ušetřit za elektřinu

27. 8. 2007 – 1:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak ušetřit za elektřinu
Jak ušetřit za elektřinu | zdroj: NašePeníze.cz

U osobního počítače, monitoru, tiskárny a jiných přístrojů pro domácí kancelář je možné snížit spotřebu energie. V dnešním článku se podíváme, kde se v běžné domácnosti dá ušetřit elektrická energie za stovky korun ročně.

Změňte svého dodavatele elektřiny a ušetřete. ALespoň tak zní poslední rady odborníků.

 

Kde se dá snadno ušetřit "pár set" korun?

 

Počítač – Většina moderních počítačů má funkci na úsporu energie, která vypíná zrovna nepoužívané části PC. Detaily zjistíme v systémovém nastavení konkrétního počítače (Ovládací panely – Možnosti napájení). Na výběr máme mezi režimem „Stand-by“ a úsporným režimem. Místo 100 W, jako při normálním provozu, spotřebuje počítač v režimu Stand-by sotva 4 W, v úsporném režimu ještě méně. Trvá ovšem o něco déle, než se zase rozeběhne.

Notebooky se svojí spotřebou kolem 40 W jsou při provozu celkově úspornější než stolní počítače.

Monitor – Spořič obrazovky spotřebovává zbytečně mnoho proudu. Aktivujte proto „Vypnout monitor“. Ploché monitory se při provozu spokojí s 35 W, což je o 65 % méně než u klasických CRT monitorů. I v malé kanceláři se může jejich výměna vyplatit.

Tiskárna – Kdo tiskne vícekrát za hodinu, měl by si koupit tiskárnu s nízkou hodnotou pohotovostního režimu. Při menším denním provozu se vyplatí tiskárnu vypínat. Ale úplné odpojení tiskárny ze sítě, například vytažením ze zásuvky, skrývá jisté riziko: inkoustové tiskárny po každém zapnutí vytlačí inkoust na povrch tiskové hlavy – a to stojí peníze.

Nabíječky – Napájecí zdroje nabíječek notebooků nebo mobilů spotřebují hodně energie. Jakmile je tedy přístroj nabit, ihned vytáhněte nabíječku ze zásuvky.

Modem a směrovač (Router) – Modem a směrovač mohou být připojeny k výsuvné zástrčkové liště, protože v úsporném režimu spotřebují často stejné množství energie jako za provozu. Pokud tedy zrovna nejsme připojeni k síti, můžeme zařízení odpojit. Modem nebo router je také možné regulovat časovým spínačem. Jeho nastavení zjistíme v konfiguračním menu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články