Jak zajistit svým dětem kvalitní start do života?
8. 2. 2008 – 11:02 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Jak zabezpečit svým potomkům když ne růžovou tak alespoň narůžovělou budoucnost? Jeden z předpokladů je kvalitní vzdělání. Děti to zvládnou, ale co váš rozpočet? Začněte s pravidelným spořením již teď, máte ideální příležitost.
Nepříhodná doba na akciových trzích dává příležitost začít investovat
I v příštím roce lze v realitách vydělat desítky procent
Výhody a nevýhody investičních certifikátů
Zcela základním předpokladem pro zdar ušlechtilého záměru je přesvědčení rodič e, že chce opravdu spořit svým dětem na jejich budoucnost a že se z takto vytvořeného fondu v „čase náhlé a neodkladné potřeby“ nestane zdroj pro financování nákupu nové motorky, gauče, či ledničky se zabudovanou pípou.
Pokud rodič zvládne první krok, to nejhorší má za sebou a zbývá mu jen rozmyslet, alespoň rámcově, jakou částku je schopen měsíčně ukládat, jaké sumy se chce formou pravidelného spoření dopracovat, v jakém časovém horizontu (v jakém věku dítěte bude potřeba mít prostředky k dispozici) a na co přibližně naspořené prostředky jeho ratolest využije, tedy zda bude potřeba mít prostředky k dispozici jednorázově, či bude prostředky „rozpouštět“ (rozumějte „utrácet“) postupně.
Na českém trhu lze nalézt širokou nabídku produktů přímo zacílených na rodiče nezletilců, kteří tak mohou i po malých částkách, nicméně v dlouhém časovém období, naspořit svým dětem obnos, který poslouží pro financování jejich budoucích potřeb, ale nejlépe jejich dalšího rozvoje – vzdělání.
Stavební spoření
Za oblibou stavebního spoření stojí především státem připisovaná podpora ve výši 15 % z celkového ročního vkladu, přičemž suma státní podpory může dosáhnout maximálně 3000 Kč na jednu smlouvu. Smlouva může být uzavřena na jméno dítěte a nárok na státní podporu má každý, kdo má v České republice předěleno rodné číslo. Výhodou pro rodiče je skutečnost, že stavební spořitelny poskytují slevy na poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření, pokud je klient nezletilý.
Otevřené podílové fondy
Otevřené podílové fondy jsou obecně vhodný způsob pro dlouhodobější zhodnocení prostředků. Nabízejí široké spektrum fondů nabízí různé potenciální zhodnocení podle různé úrovně rizika, nicméně velkou část rodičů od této varianty odrazuje zdánlivá složitost produktu. Není se však nutno fondů obávat, zejména při použití principu pravidelného investování, které se k účelu dlouhodobého spoření hodí nejlépe.
Zajištěné podílové fondy
Varianta pro zhodnocení pro dlouhodobé zhodnocení prostředků zpravidla s garancí nenulového zhodnocení, nicméně produkt, který funguje spíše na principu jednorázového ukládání větších obnosů, a proto ne zcela vyhovující zvolenému způsobu spoření.
Spořící účty
Spořící účty jsou současnosti na první pohled zajímavá varianta. Banky nabízí na svých vkladech, které jsou ze zákona pojištěny, ve srovnání s minulostí výrazně vyšší úroky, nicméně dlouhodobě stále pod úrovní inflace. Z tohoto důvodu nelze spořící produkty doporučit jako formu spoření pro děti, kde se předpokládá spoření v řádu několika let.
Životní pojištění
Téměř každá pojišťovna nabízí spořící životní pojistku výlučně určenou pro děti, i když pojištění, jak už z názvu vyplývá, není primárně finanční produkt určený k spoření prostředků. Pojištění by z principu mělo mít spíše ochraný charakter pro případ výpadku příjmu člověka, na kterém je dítě finančně závislé.
Které spoření vybrat?
V podstatě všechny varianty umožňují spoření již od několika stokorun, ale aby spoření mělo nějaký efekt pravidelný měsíční vklad by měl být alespoň 500 Kč. Při řešení finančních záležitostí v rodině není v žádném případě od věci nenásilně své děti k finančnímu plánování přitáhnout a upotat jejich pozornost. Děti se potom lépe naučí hospodařit s penězi a krotit své „neodkladné potřeby“.
Celý článek s podrobnostmi najdete na Investujeme.cz
Autor: Luboš Svačina , Investujeme.cz