Jak změnit banku? Od teď je to mnohem jednodušší!

3. 11. 2009 – 2:12 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak změnit banku? Od teď je to mnohem jednodušší!
Jak změnit banku - ČNB Ilustrační foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Přechod od jedné banky k druhé se pro klienty z řad fyzických osob stal podstatně jednodušším. K 1. listopadu totiž vstoupil v platnost Kodex České bankovní asociace (ČBA) vztahující se k mobilitě klientů.


Kodex mobility klientů, k němuž do dnešního dne přistoupilo 12 bank, se týká běžných účtů v České republice. Upravuje postup, kterým banky usnadní klientům – fyzickým osobám změnu peněžního ústavu.

„Standard jsme zpracovali na základě dokumentu, připraveného evropskými úvěrovými institucemi. Banky k němu přistupují dobrovolně, následně se však jeho dodržování pro ně stává závazným,“ uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

- Banky mají od listopadu jen dva dny na převody peněz, místo tří dní
- Sazebníky bank - bankovní sazebníky
- Fincentrum banka roku 2009: bankou roku je Česká spořitelna

Klíčová pravidla pro změnu banky

Klientovi stačí navštívit banku, u které se rozhodl otevřít nový účet; pokud o to požádá, nová banka za něj sama vyřídí vše potřebné v jeho původním peněžním ústavu. Podkladem pro zahájení procedury je vyplnění a podepsání žádosti o změnu banky. Nová banka zašle té původní žádost o převod trvalých platebních dispozic, případně o zrušení účtu. Původní banka jí následně předá všechny potřebné údaje.

Celý proces by měl trvat max. 15 pracovních dnů. Datum, k němuž se příkazy a inkasa v jednom peněžním ústavu zruší a v dru-hém nově zavedou, si však určí sám klient. Na konci celé akce zruší původní banka účet – samozřejmě pokud o to klient požádal a nebrání tomu žádné překážky (např. nedostatek prostředků na účtu či jiná forma nevyrovnaných závazků klienta).


TIP: Využijte náš rejstřík firem „Nejlepší ochranou klienta bankovního domu je fungující tržní prostředí. To je zároveň i základem pro dobré fungování celého sektoru, protože nastavuje ceny a nutí účastníky trhu k inovacím i zlepšování služeb.  Nový Kodex považujeme z tohoto hlediska za významný příspěvek k ochraně klientů a podporu tržního prostředí v České republice,“ zdůraznil Jan Matoušek.

Které banky nabízejí \"snadnou\" změnu

    * Banco Popolare ČR, a.s.
    * Citibank Europe plc, organizační složka
    * Česká spořitelna, a.s.
    * Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.
    * Československá obchodní banka, a.s.
    * HSBC Bank plc-pobočka Praha
    * J&T Banka, a.s.
    * Komerční banka, a.s.
    * PPF banka, a.s.
    * UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
    * Volksbank CZ, a.s.
    * Waldviertler Sparkasse von 1842

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články