Jaká máte práva, když zbankrotuje letecká společnost u které jste koupili letenky?

27. 11. 2009 – 10:28 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jaká máte práva, když zbankrotuje letecká společnost u které jste koupili letenky?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Během uplynulého desetiletí zkrachovalo v Evropě více než 77 leteckých společností. Jaká máte práva, když zbankrotuje letecká společnost u které jste si koupili letenky? Poslanci EU nyní požadují, aby cestující měli možnost získat odškodnění ze zvláštního fondu, který má být pro tento účel zřízen.


Známá jména jako například belgická Sabena, slovenské SkyEurope anebo řecké Olympic Airlines navždy zmizela z nebe. Vysoké ceny paliva, ostrá konkurence na trhu a zvýšené požadavky na bezpečnost vedly k jejich bankrotu.

Čtěte také:


- Manažeři ČSA, kterému se nedaří, mají získat odstupné 120 milionů
- Cestovní kanceláře musí nově zveřejňovat ceny dovolených včetně poplatků
- First minute: Cestovní kanceláře začaly hon na klienty letních dovolených, kolik ušetříte?
- Tomio Okamura: Ceny letenek by měly zůstat nízké až do roku 2013
- Letecké společnosti nemají pojištění proti úpadku, lidem tak většinou zbydou místo letenek pouze bezcenné papírky


Dojde ke vzniku fondu náhrad?

Text návrhu usnesení, který společně vypracovali zástupci lidovců, socialistů, liberálů a zelených požaduje, aby Komise přišla s řešením pro zlepšení ochrany cestujících. Poslanci navrhují vytvoření rezervního fondu náhrad a využití různých typů pojištění.

Autoři textu by rádi zavedli opatření na principu společné zodpovědnosti všech aerolinek, létajících na totožné trase. Pokud byste z důvodu bankrotu letecké společnosti zůstali na letišti v zahraničí, jiná letecká společnost létající na stejné trase by vás dopravila domů svým letadlem.

Komisař EU pro dopravu Antonio Tajani řekl: \"Cestující by skutečně měli mít právo na odškodnění. Pracujeme na konkrétních návrzích, jak toto zajistit a najít nejlepší řešení. Jedním ze způsobů je zřízení fondu, do kterého by letecké společnosti vkládaly své příspěvky. Jiný způsob může být změna zákonů o bankrotu, které platí v jednotlivých členských zemích,\".

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články