Jaké energii má patřit budoucnost?

23. 3. 2009 – 9:15 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jaké energii má patřit budoucnost?
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ať už jste doma, v práci anebo na cestách, spolehlivá energie je součástí našeho života. Nedávná plynová krize, narůstající závislost na dovážené energii a obavy z oteplování naší planety nutí Evropskou unii hledat nová řešení. Jak zabezpečit dodávky energie v budoucnosti? Kolik energie jaderné, fosilní a obnovitelné? Jak zlepšit efektivní čerpání energie a zachovat konkurenceschopný trh s energií? Podaří se Evropské unii dosáhnout svých ambiciózních cílů a výrazně snížit emise do roku 2020?

- Tradiční žárovky známé od dob Thomase Alvy Edisona a Františka Křižíka skončí
- Obnovitelné zdroje energie budou ziskové
- Firmy mohou získat na úsporu energií dvě miliardy korun

Tři dvacítky do roku 2020

Evropa se postavila do čela celosvětového boje proti klimatickým změnám. V prosinci 2008 odhlasovali europoslanci důležitou dohodu, která stanovuje ambiciózní cíle pro ochranu našeho klimatu. Do roku 2020 se mají snížit emise skleníkových plynů CO2 o pětinu, rovněž o pětinu se má zvýšit efektivita využívání energie a podíl obnovitelných zdrojů energie se má zvýšit na dvacet procent celkové spotřeby. Energetický program EU tak dostal heslo třikrát dvacet: \"20/20/20\".

Obchodovatelné emisní směnky

Do energetického balíčku byla - po velice intenzivních diskuzích ministrů pro energetiku - zahrnuta také dohoda o emisních směnkách (ETS), která již v Evropě několik let funguje. Systém ETS byl prodloužen na období 2013 až 2020 s cílem snížit emise CO2 o 21% v porovnání s rokem 2005. Systém je nastaven tak, že v rámci dohodnuté horní hranice povolených emisí je podnikům (na systému se jich podílí okolo 10,000) možné obchodovat se směnkami. Ti kteří investují do čistší výroby mohou své povolenky prodat podnikům produkujících více CO2.

Od roku 2012 budou do systému zahrnuty i letecké společnosti, jejichž podíl na emisích CO2 neustále stoupá. Na tom se dohodl Evropský parlament s Radou ministrů EU v létě 2008.

Emise CO2 osobních automobilů

Důležitý dopad na každodenní život bude mít evropská dohoda o snížení emisí skleníkových plynů našich aut. V současné době produkuje průměrné auto zaregistrované v některé ze zemí Evropské unie 160g CO2 na 100km. Do roku 2012, tj během příštích tří let, se má tento podíl snížit na 120g/100km. Docílit toho lze například zaváděním nových motorů. Existují také velké rezervy u pneumatik a klimatizací, což může výrazně přispět ke snížení emisí stávajících aut.

Úspory v domácnosti

Jedna z dalších oblastí, kde lze snížit emise CO2, je modernizace tepelné izolace obytných domů. Renovovaný panelový dům tak například nešetří jen životní prostředí, ale také peněženku nájemníků. Začátkem roku 2009 se Parlament dohodl na postupném zákazu prodeje zastaralých žárovek, které produkují výrazně více tepla, než světla. Nová generace žárovek již dnes umožňuje úspory energie okolo 75%, tj. za jednu starou žárovku vám mohou doma svítit čtyři nové.

Zákazníkům usnadňují volbu nákupu také jednoduché a srozumitelné evropské štítky, které vyznačují písmeny A-E jak efektivně dotyčný přístroj využívá energii.

Energie z alternativních zdrojů

Evropský parlament byl rovněž aktivní na mezinárodním parketu, když se jednalo o energetice. Začátkem roku 2009 zastavilo Rusko dodávky plynu sousední Ukrajině. To znamenalo že další země, jako například Bulharsko anebo Slovensko, zůstaly bez plynu, protože jsou na ruských dodávkách stoprocentně závislé.

S vidinou mrznoucích dětí ve školách a drkotajících pacientů v nemocnicích se europoslanci dohodli na změně energetické politiky. Cílem má být vyšší míra nezávislosti na ruských dodávkách energie a posílení čerpání energie z alternativních zdrojů.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články