Jaký bude rok 2014? Bude plný extrémů

1. 1. 2014 – 17:10 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jaký bude rok 2014? Bude plný extrémů
Rok 2014 bude doslova plný extrémů. Čeká nás přehršel nečekaných událostí, které budou hýbat trhy a budou ovlivňovat osudy lidí po celém světě. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Mezi analytiky a ekonomy je v poslední době velkou módou prezentovat predikce na nastávající rok, v nichž se dotyční snaží dát investorům pomocí svého názoru určité vodítko, nebo je alespoň šokovat překvapivými názory. V uplynulém roce byla úspěšnost těchto předpovědí ve většině případu doslova tristní, tak jsme se rozhodli udělat vlastní předpovědi. Horší jako známý Byron Vien a jemu podobní už snad ani být nemůžeme.

Rok 2014 bude doslova plný extrémů. Čeká nás přehršel nečekaných událostí, které budou hýbat trhy a budou ovlivňovat osudy lidí po celém světě. V Česku se prakticky nic neděje, vláda i přes snahu prezidenta funguje, lidé už si ani nestěžují a všechno jde tak nějak samo.

Extrémní vývoj zaznamená Čína. Země se dostala na měsíc a podařilo se jí tam najít obrovská ložiska nerostných surovin. Rychlost, s jakou se jí podaří vyřešit dopravu surovin na Zem je ohromující a definitivně ovládne trh s diamanty, drahými a průmyslovými kovy a upevní své postavení na trhu vzácných zemin. Nadšení z objevu se ale rychle mění v katastrofu na komoditních burzách, kdy ceny některých kovů v průběhu jednoho týdne ztrácí více než povinu hodnoty v dolarovém vyjádření. Diamanty se prodávají za tisícinu své původní hodnoty, diamantové burzy zavřely a společnost DeBeers definitivně zkrachuje.

Čína se snaží přesvědčit trhy o tom, že nabídku bude regulovat, ale ani to nepomáhá. Nakonec je opět nucena stát se největším dovozcem a podaří se jí stabilizovat cenovou hladinu, i pomocí informační kampaně, podle níž nejsou měsíční ložiska tak bohatá, jak se na první pohled zdálo. Za prozrazení tajemství o měsíčních nalezištích padají hlavy nejenom mezi vysoce postavenými politiky, ale také v médiích, záchranu života znamená pouze podílení se na dezinformační kampani.

Problémy Číny znamenají problémy celé Asie. Japonsko, po vzoru USA, sice nadále rozšiřuje QE, ale ani to nic nemění na tom, že země opět padá do deflační pasti. Indie zápolí s obrovským nárůstem nezaměstnanosti a ze země odchází miliony lidí.

Po dlouhých letech se v USA podaří extrémistům zrealizovat úspěšný atentát na prezidenta. Okolnosti úmrtí jsou ale samozřejmě nejasné a variant i podezřelých je mnoho. Finanční trhy zpočátku prohlubují korekci, která se začala před pár týdny, nakonec má ale tento čin na trhy překvapivě blahodárný efekt a po několika dnech akciové indexy překonávají historická maxima. Nadšení na trzích je neuvěřitelné, americké ekonomice se začne nebývale dařit a všichni jsou plni optimismu. Situaci pomáhá i americký Fed na čele s Jannet Yellenovou, který při začínající korekci preventivně zvýší objem nákupů dluhopisů na kulatých sto miliard týdně. Dolar přesto posiluje, oproti některým měnám za rok posílí o polovinu (ne však oproti bitcoinu, jehož bublina roste, ale nechce splasknout). V předčasných volbách vítězí kandidát nově vzniklé strany.

Díky silné poptávce z USA dochází, po propadu pod 70 dolarů, k nárůstu ceny ropy na 200 dolarů za barel. OPEC se pokouší zvyšovat nabídku, jak to jde, ale jeho kapacity nestačí. Zemědělské komodity rovněž zaznamenávají ohromný nárůst cen, a to nejenom díky růstu cen ropy, ale také díky nepříznivému počasí a malé sklizni.

Eurozóna i EU se rozpadá. Po období relativního klidu v roce 2013 se na začátku roku začnou vyhrocovat sociální konflikty v několika doposud „klidných“ zemích, jako je Francie, Německo, ale také zemích Skandinávie, nebo Velké Británii. Opět se protestuje také v zemích periferie, takže jedinou oázou klidu a míru jsou zpočátku země Visegrádské čtyřky (i když ani Polsko a Maďarsko na tom nejsou nijak růžově, ale konflikty se nejdříve podaří potlačit silou již v zárodcích), Švýcarsko a Rakousko. Finanční trhy kolabují, burzy nefungují a v některých zemích je vyhlášen výjimečný stav. Ke slovu se dostávají nacionalistické frakce, a v zemích, v nichž se doposud platilo eurem, se ke slovu dostávají původní národní měny (včetně Slovenska, kde to šlo napodiv mírovou a klidnou cestou – pokud nepočítáme svržení bývalé vlády, jejíž členové jsou od té doby nezvěstní). Vysoké ceny zemědělských a energetických komodit ještě zhoršují situaci na kontinentu.

Mapa Evropy se mění ve druhé polovině roku. Nacionalistickému hnutí v Maďarsku se zdá, že politici i lidé v zemi jsou příliš umírnění, a že by bylo potřeba přihodit své polínko do ohně extrémistických nálad. Země vyhlásí válku svému severnímu sousedovi. Jih Slovenska, včetně Košic, připadá Maďarsku. Bratislava, nově Prešporok, nereaguje. Prý není o co stát. Švédi obsadí celou Skandinávii a založí Valhallu. Po neúspěšném útoku na Syrii se novými úředními jazyky ve Francii se stávají perština a arabština, v Německu zase turečtina.

Vzhledem k tomu, že nejsem poradce a ani nedělám ředitele/prezidenta/šéfa analytiků/cokoli v žádné významné investiční a poradenské společnosti, počítám s tím, že dopad těchto předpovědí na finanční trhy u nás i ve světě bude nulový. Všichni kritici tohoto textu by si měli uvědomit, že za své predikce neberu velké peníze (vlastně žádné, na rozdíl od mnohem více známých kolegů, jejichž predikce na tento rok jsou ve většině případů úplně mimo) a je mi vlastně jedno, jak na konci roku budou finanční trhy vpadat. Pokud se ale přeci jen najde někdo, kdo by mi chtěl ukázat, jak jsem mimo a proč bych se do podobných predikcí neměl pouštět, prosím, ať ke své kritice připojí svých pár predikcí, jakkoli šílených a popřípadě i vtipných. Budu vám neskonale vděčen.

-Červenobrada RostislavInvestujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články