Je opravdu výhodnější být živnostníkem? Platí průměrnou daň 300Kč

10. 10. 2011 – 9:13 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Je opravdu výhodnější být živnostníkem? Platí průměrnou daň 300Kč
podnikání je třeba podporovat. Je lepší mít stát živnostníků odvádějící minimální daň, než stát nezaměstnaných, které je třeba dotovat., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dnešní vydání Mladé fronty DNES přišlo s informací, že živnostníci platí v tuzemsku průměrnou daň 300Kč ročně. Je však opravdu o co stát?

MF DNES uvedla, že by se podnikatelé mohli stát velkou zátěží pro důchodový a zdravotní systém. Už dnes totiž díky příznivému nastavení odvodů od nich do společných systémů proudí výrazně méně než od zaměstnanců.

Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem, které má zájem vybrat do rozpočtu co nejvíc peněz, už přitom připravuje návrhy na vyšší zdanění živnostníků.

<%Anketa27%>

Během krize se však mnoho drobných podnikatelů dostalo do problémů a nízké odvody státu podle nich odpovídají dramatickému poklesu zakázek a tím příjmů.

Paušální výdaje zahrnují veškeré výdaje včetně mezd a odpisů majetku. Navíc si živnostníci nemohou už uplatnit nic, ani sociální či zdravotní pojištění.

Paušální výdaje

- 80 % pro příjmy z řemeslné živnosti
- 80 % pro příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, také ostatní příjmy (§ 10) ze zemědělské výroby, která není provozována zemědělským podnikatelem (k tomu také viz Příjmy pěstitelů)

- 60 % pro příjmy z živností kromě řemeslných
- 40 % pro příjmy z jiného podnikání podle zvláštních právních předpisů nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti (např. OSVČ bez živnosti)

- 30 % pro:

= příjmy z pronájmu podle § 9 Zákona o daních z příjmů
= příjmy z pronájmu majetku zařazeného do podnikání a samostatné výdělečné činnosti

Podnikatel, nebo zaměstnanec

O tom, zda a jak moc jsou živnostníci zvýhodněni proti zaměstnancům se vedou v posledních letech vášnivé diskuse. Zaměstnanci se cítí poškozeni a živnostníci je vybízejí, ať si podnikání vyzkoušejí.

Je pravdou, že podnikat může kdokoli. Zaměstnanci odvádí v průměru vyšší daně, protože si nemohou odečítat žádné náklady. Živnostníci nemají zase dovolenou, žádné stravenky, nesou rizika, že druhý den nebudou mít práci a tím i příjem. Mnoho živnostníků také navíc zaměstnává samotné zaměstnance.

Je otázkou, kolik živnostníků by se po vyšším zdanění muselo rozhodnout pro ukončení činnosti, protože by se nebyli schopni ze své drobné živnosti uživit. Tím by se stali přítěží pro stát a samotný systém.

Buďme však spravedlivější. Jsou obory podnikání, kde se takzvané paušální daně dají vypustit, nebo snížit. Například právní služby, pronájmy komerčních prostor.

Jedno je jasné, podnikání je třeba podporovat. Je lepší mít stát živnostníků odvádějící minimální daň, než stát nezaměstnaných, které je třeba dotovat.

<%Anketa278%>

Rovnováha se hledá vždy špatně a vlastně to téměř nejde jinak, než formou pokus=omyl.

Podnikat a riskovat, nebo být zaměstnán a platit "vyšší" daně (průměrně na ČR)?

-Martin Slapnička

Kam dál?

- Nejistá politika, i tlak na zvyšování daní vyhání firmy do daňových rájů

- Nečas: Vláda neuvažuje o snížení výdajových paušálů pro živnostníky

- Podnikatelům se sníží výdajové paušály. Ať platí vyšší daně, říká Kalousek

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články