Jestli zkrachuje vaše banka, do týdne máte peníze doma

13. 7. 2010 – 8:46 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jestli zkrachuje vaše banka, do týdne máte peníze doma
Cena za rychlejší výplatu vkladů? Sto milionů korun | zdroj: NašePeníze.cz

Alespoň to požaduje Evropská komise. Balíček opatření z pera Evropské komise, jenž má dále posílit důvěru občanů ve finanční služby, však zaplatí ti, které mají tyto změny chránit.

Ve svém úterním vydání to píše deník E15.

„Potřebnou částku v Česku na přestavbu informačního systému, jenž má za úkol vyhodnocovat pohledávky střadatelů v případě krachů bank, odhaduji na sto a více milionů korun. Uhradí je banky, které si je vyberou jinde. Například budou vyplácet klientům nižší úrok,“ sdělil deníku E15 výkonný ředitel České bankovní asociace a předseda správní rady Fondu pojištění vkladů Josef Tauber v narážce na hlavní bod návrhu. Ten požaduje, aby se doba pro výplatu úspor po pádu banky zkrátila z 20 pracovních dnů na jeden týden.

Česko, které protestovalo už na podzim 2008 proti zavádění státních záruk na všechny vklady a pod tlakem EU přistoupilo na zvýšení garance za vklady občanů a firem do 100 tisíc eur, zatím neví, zda se pokusí aktuální iniciativu komise zablokovat. „Aby bylo možné detailně zhodnotit navrhovaná opatření, je třeba je detailně prostudovat a analyzovat. Budeme se také účastnit vyjednávání textu v rámci EU, které začne v září,“ píše se v odpovědi ministerstva financí na dotaz deníku E15. Debata na evropské bankovní úrovni začala právě v pondělí.

Za sběr politických bodů považuje počin komise šéf Kanceláře pro EU České spořitelny Petr Zahradník. „Čekání na úhradu v délce 20 dní považuji za daň pro střadatele, že své peníze vůbec uvidí. Týden mi přijde jako přílišný spěch a demoralizující vzkaz pro občany, aby nepřemýšleli, kam hotovost uloží,“ míní Zahradník.

Ke změně původní záchranné sítě pro pojištěné vklady, zřízené v roce 1994, sáhla EU kvůli krizi na podzim 2008. Výši pojištěných vkladů zvedla ve dvou krocích na sto tisíc eur a zrušila spolupojištění, tedy částečnou odpovědnost za vzniklé škody.

Česko se proti tomuto opatření tvrdě ohrazovalo a poukazovalo na nekalé přetahování klientů do ekonomik typu Německa, které oznámily neomezenou garanci za uložené úspory. Argumentem bylo, že české banky, respektive zdejší dcery zahraničních matek, jsou zdravé, a není tudíž nutné přijímat kroky zvyšující do té doby platnou hranici 25 tisíc eur a 90procentní ochranu peněz na kontě. Se stotisícovým kompromisem přesto nakonec souhlasilo.

Výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová oceňuje na chystaném balíčku komise další sjednocení pojištění na vnitřním trhu unie. „Mám na mysli soulad pravidel, které instrumenty jsou a nejsou pojištěny. Dalším přínosem bude zakotvení povinnosti bank informovat jednotným způsobem vkladatele o podmínkách pojištění ještě před uzavřením kontraktu,“ uvedla.

Do fondu povinně přispívají pro případ nouze všechny banky, družstevní záložny a stavební spořitelny. Požadovaná hotovost, 1,5 procenta z objemu pojištěných úspor, ve fondu nikdy nebyla. Aktuálně má k dispozici asi 15 miliard korun, metou je 35 miliard.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kam dál?

- Vklady v bankách budou od roku 2011 pojištěny do výše 100 tisíc eur

- Banky mají od listopadu jen dva dny na převody peněz, místo tří dní

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články