Jihočeši jsou při zacházení s penězi nejopatrnější, nenakupují moc ani na internetu

6. 6. 2011 – 19:13 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jihočeši jsou při zacházení s penězi nejopatrnější, nenakupují moc ani na internetu
Průzkum dále ukázal, že lidé v jižních Čechách zatím příliš nepropadli internetovým nákupům, | zdroj: NašePeníze.cz

ihočeši jsou při zacházení s penězi opatrnější než obyvatelé ostatních krajů, více kontrolují účtenky, schovávají si potvrzení o platbách kartou, účtenky a výpisy z účtu.

Závěry vyplývají z výzkumu společnosti Ipsos Tambor. Ten si nechala vypracovat Raiffeisenbank, aby zjistila, jak lidé dodržují bezpečnostní pravidla při nakládání s penězi. Přestože popularita bezhotovostních plateb a internetového bankovnictví roste, mezi lidmi se stále ozývají skeptické názory na jejich zabezpečení. Odborníci se však shodují, že pokud lidé dodržují určité bezpečnostní zásady, je riziko zneužití minimální. Jak ale vyplývá z výzkumu, ne všichni klienti bank dodržují základní pravidla.

„Například celých sedm procent obyvatel jižních Čech má PIN kód ke své platební kartě poznamenaný na lístečku v peněžence. Tím usnadní práci případnému zloději, který tak nemusí složitě použít kartu k nákupům na internetu nebo v obchodě, ale okamžitě si může vybrat hotovost v nejbližším bankomatu,“ uvádí Lubomír Sýkora.

V ostatních oblastech jsou Jihočeši podstatně opatrnější a nedůvěřivější oproti celorepublikovému průměru. Častěji platí v hotovosti, kontrolují účtenky a výpisy a méně využívají internetové bankovnictví. Hotovostní platbě dávají přednost při nákupech doma i v zahraničí a například za služby platí hotově téměř dvě třetiny z nich, což je o 12 procent více než je celorepublikový průměr.

V případě, že se rozhodnou využít k placení platební kartu, jsou Jihočeši velmi opatrní. "Téměř 90 procent z nich si při zadávání PIN kódu hlídá, kdo stojí za ním a zda mu nekouká přes rameno a čtyři pětiny si schovávají potvrzení o platbě kartou. V obou případech převyšují celorepublikový průměr o více než 10 procent. PIN si pamatuje 84 procent Jihočechů. Při výběru z bankomatu si obyvatelé Jihočeského kraje více nechávají vytisknout potvrzení o výběru, více než 90 procent z dotázaných si pravidelně kontroluje výběry na výpisech a téměř 100 procent si vybírá výhradně z bankomatu vlastní banky. Celorepublikový průměr je přitom 88 procent," dodává Sýkora.

Průzkum dále ukázal, že lidé v jižních Čechách zatím příliš nepropadli internetovým nákupům. Na internetu nakupuje 40 procent z nich, naproti tomu celorepublikový průměr je 56 procent. Pokud nakupují online, platí pětina z nich online převodem. Podstatně méně oblíbený je i internetbanking, jen třetina Jihočechů oproti téměř polovině v celorepublikovém průměru využívá této možnosti.

-Dobrin Stojcev | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,340
USD 23,520 23,700
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články