K uplácení při zadávání veřejných zakázek se přiznaly 4 z 10 stavebních firem

18. 5. 2011 – 8:07 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

K uplácení při zadávání veřejných zakázek se přiznaly 4 z 10 stavebních firem
Žádost o úplatek potvrdilo 28 procent ředitelů, dalších 22 nechalo tuto otázku bez komentáře, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

tyři z deseti šéfů stavebních firem si myslí, že veřejnou zakázku z peněz daňových poplatníků nemohou získat bez úplatku. Tvrdí to anonymní průzkum společnosti CEEC Research mezi stovkou představitelů českého stavebnictví. Informace přineslo středeční vydání Mladé fronty Dnes.

Průzkum nicméně ukázal i to, že podle manažerů se situace v poslední době mírně zlepšuje. Při včerejší prezentaci výsledků dokonce jeden z nich našel odvahu situaci na trhu přede všemi popsat. "Snesitelná úroveň (úplatku - pozn. red.) je kolem dvou procent ze zakázky. Uchazeč tím získá konkurenční výhodu a firmám se ji vyplácí zaplatit," říká Ondřej Chládek ze společnosti Chládek a Tintěra.

Psali jsme: Firmy: Získat veřejnou zakázku bez úplatku nejde

Žádost o úplatek potvrdilo 28 procent ředitelů, dalších 22 nechalo tuto otázku bez komentáře. Padesát procent tvrdí, že nikdy takovou žádost nezažilo.

Zprůhlednění zakázek má přinést nový zákon, který například omezí losování firem nebo zpřísní možnost ušít kritéria soutěže na míru konkrétním firmám.

Kam dál?

- Co dělat s korupcí? Nic, myslí si lidé

- V Česku není korupce. Je to normální krádež říká ekonom Tomáš Sedláček

- V boji s korupcí chybí vůle, nebo zbraně?

- Sponzorské dary politickým stranám mohou vést ke korupci

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články