Kalkulačka: Za péči o blízké máte nárok na tisíce měsíčně

- Naše peníze autor: red

Zavedení dlouhodobého ošetřovného způsobilo u mnoha lidí mezi dávkami na péči o nemocného zmatek. Zatímco ošetřovné můžete čerpat jen devět dní, dlouhodobé ošetřovné až desetinásobnou dobu. Spočítejte si, kolik v příštím roce dostanete.

zdroj: freeimages.com

Pro obě dávky ošetřovného platí některá shodná pravidla. Umožňují zůstat lidem doma v případě, kdy musí pečovat o dítě nebo o jiného nemocného člena rodiny. Nárok na ně mají pouze ti, kdo platí nemocenské pojištění. Více je ale rozdílů.

Ošetřovné je určeno lidem, kteří se v domácím prostředí starají o nemocného blízkého po dobu devíti kalendářních dnů. Pokud jste člověk, který žije sám, máte nárok na 16 dní ošetřovného. Nejčastěji jde o dítě nebo jiného příbuzného.

Žádat o ošetřovné mohou pouze zaměstnanci, podnikatelé dávku dostat nemohou. Vypočítává se z tzv. denního vyměřovacího základu, což znamená průměr hrubých příjmů v určitém období - nejčastěji za poslední rok.

Vypočítejte si výši ošetřovného v roce 2019: Kalkulačka - ošetřovné 2019 [xlsx]

Dlouhodobé ošetřovné náleží lidem, pečujícím o nemocného člena rodiny, který byl hospitalizován nejméně týden a zároveň lékař po propuštění rozhodl, že potřebuje celodenní péči po dobu nejméně 30 dní. Čerpat ho můžete až 90 dní od propuštění blízkého z nemocnice.

K ošetřování potřebujete souhlas nemocného, můžete se v něm ale střídat. U nezletilých se souhlas neuděluje. O dávku žádáte u Okresní správy sociálního zabezpečení, případně u zaměstnavatele, který dokument předá. Ošetřujícím může být příbuzný, případně partner pacienta nebo spolubydlící.

Na dlouhodobé ošetřovné mají nárok také podnikatelé. Zaměstnancům musí dát souhlas s nepřítomností v práci zaměstnavatel. Ten má v krajním případě možnost odmítnout - pokud mu to způsobí vážné provozní problémy.

Vypočítejte si výši dlouhodobého ošetřovného v roce 2019: Kalkulačka - dlouhodobé ošetřovné 2019 [xlsx]

Tagy: kalkulačka ošetřovné dlouhodobé ošetřovné

Zdroje: MED,MPSV