Kalousek chce přerozdělit příjmy z daní, čtyři velká města přijdou o miliardy

26. 7. 2011 – 21:27 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek chce přerozdělit příjmy z daní, čtyři velká města přijdou o miliardy
Pravicový kabinet se k změně přerozdělování daní, které je klíčové pro příjmy obcí, zavázal v koaliční smlouvě, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Do meziresortního připomínkového řízení v úterý zaslal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh novely zákona na změnu rozpočtového určení daní. Většina obcí si polepší, tratit budou velká města, například Praha by měla od roku 2013 dostávat o 2,2 miliardy korun méně, vyplývá z materiálu.

"Každý občan má právo na zajištění srovnatelné úrovně veřejných služeb ze strany obcí, ale současný systém jejich financování je všem obcím neumožňuje poskytovat se stejným rozsahem i kvalitou. Proto navrhujeme takové změny, které rozdíly napříč obcemi zmírní," uvedl Kalousek.

Pravicový kabinet se k změně přerozdělování daní, které je klíčové pro příjmy obcí, zavázal v koaliční smlouvě. Kalousek hodlá snížit diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi "nejchudší" a "nejbohatší" obcí. Chce tak rozpočtové určení daní přiblížit úrovni obvyklé ve vyspělých zemích Evropské unie. Evropský průměr příjmu z rozpočtového určení daní na jednoho obyvatele je totiž mezi oběma extrémy na úrovni trojnásobku, avšak v České republice dosahuje až pětinásobku ve prospěch čtyř největších statutárních měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně.

Do příjmů obcí chce přidat státní dotaci v objemu 8,5 miliardy korun. O 1,5 miliardy by se měl zkrátit dosavadní příspěvek na školství, zbytek půjde z národních dotačních titulů. Podle zástupce mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase zatím nebylo přesně určeno, jaké rezorty by měly o zbývajících sedm miliard přijít.

Jihomoravská metropole Brno by měla přijít o 920 milionů korun, Ostrava o 912 milionů korun a západočeská Plzeň o 906 milionů. Primátoři velkých měst se již delší dobu těmto změnám brání.

Přesné hodnoty navrhovaných příjmů mohou obce zjistit na webu ministerstva financí. "Kdokoli se tak bude moci podívat, jak by se návrh dotkl jeho vlastní obce," upozornil ministr, podle kterého je propočet založený na počet obyvatel z roku 2010 a nemusí tak přesně kopírovat situaci v roce 2013, kdy by měl návrh začít platit. "Čísla také nezahrnují motivační prvky v systému či daň z nemovitosti," uvedlo ministerstvo.

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články